Zpět

Trendy v ICT, které letos stojí za pozornost

V posledních dvanácti měsících došlo k významným posunům v hlavních trendech ICT, jako je internet věcí, chytrá města a cloud. V roce 2018 se podle našeho očekávání tyto a jiné trendy, které v průběhu roku 2017 ovlivnily region střední a východní Evropy, budou dále prohlubovat a proměňovat. Zde vám předkládáme přehled některých trendů v ICT, které v následujícím roce promění svět byznysu.

#1. Začne éra 5G, takže vznikne poptávka po nových aplikacích

Následujících dvanáct měsíců bude pro 5G přelomových. Toto období by se mohlo stát začátkem nové éry mobilních síťových technologií. Projekt 3GPP směřuje k funkčnímu konečnému termínu pro Release 15, který bude zahrnovat první sadu standardů 5G. Tím termínem by mohlo být září letošního roku. Jedním z nejdůležitějších prvků 5G bude schopnost transformovat celá odvětví.

5G bude také hrát významnou roli při podpoře programu Průmysl 4.0. Dělení sítí, jinými slovy alokace a nasazení virtualizovaných síťových zdrojů na přání, se považuje za řešení, které simultánně pojme aplikace s naprosto odlišnými vlastnostmi v rámci společné síťové infrastruktury. Mezi těmito aplikacemi můžeme zmínit dálkové ovládání přístrojů, chirurgii na dálku nebo chytré elektroměřiče.

#2. Velkou starostí se stane vlastnictví dat IoT

Chytrá města, propojená zařízení, chytrá řešení pro podniky a domácnosti, to jsou všechno podmnožiny Internetu věcí (IoT), které zůstanou i v roce 2018 tahouny. Internet věcí dosahuje dosud nevídané zralosti, což dokládá například interoperabilita zařízení, jež se zřejmě stane skutečností.

Anebo rozsáhlé sítě s nízkým příkonem (LPWAN), jako třeba úzkopásmová síť (NB-IoT), které zajišťují, aby byly aplikace a zařízení více dostupné. V loňském roce došlo k protnutí velkých dat a IoT, ovšem letos se bude pozornost upínat k tomu, kdo dostane přístup k obrovskému množství dat, která IoT generuje. Jistě také bude zajímavé, jak se tato data využijí a kdo je vlastní.

#3. Okraj pohltí cloud

Tento titulek je převzatý z blogu Thomase Bittmana, viceprezidenta a vynikajícího analytika společnosti Gartner Research. Bittman ve svém blogu z března 2017 zkoumal očekávaný přesun pozornosti od cloud computingu směrem k edge computingu způsobený rostoucí potřebou nízké latence a reakcí a procesování v reálném čase.

Už mnoho let se společnosti zabývají tím, aby svoje stávající systémy přesunuly do cloudu. Ovšem trendy jako je cloud computing, IoT, strojové učení a rozšířená a virtuální realita, upřednostňují přístup, který umisťuje obsah, computing a procesování blíž k uživateli a „věcem“, neboli na „okraj“ sítě. Má se však za to, že se cloud a edge computing navzájem spíš doplňují, než že by si konkurovaly.

Společnost Gartner uvádí, že když se tyto dvě technologie implementují zároveň, „využívá se cloud k vytvoření modelu orientovaného na služby a edge computing přináší cestu, jak zajistit prvky cloudové služby nepropojeným způsobem.“

#4. Umělá inteligece (AI) se stane všudypřítomnou

Společnost Gartner očekává, že každá aplikace a služba bude v příštích letech zahrnovat nějakou míru umělé inteligence, která umožní více autonomie a flexibility. Gartner také radí využívat inteligentní aplikace k rozšiřování lidských schopností, a nikoli jako cestu k nahrazení lidí. Zároveň očekává, že dojde k šíření „chytrých věcí,“ které kombinují AI se strojovým učením.

Dále Gartner očekává, že se pozornost více zaměří na to, co popisuje jako „slabá AI“ nebo „vysoce specializovaná řešení strojového učení, která se zaměřují na specifický úkol… pomocí vybraných algoritmů optimalizovaných pro tento účel.“ Tyto úkoly by mohly zahrnout chápání jazyka nebo řízení vozidla v kontrolovaném prostředí.

#5. Rozšířená realita (AR), virtuální realita (VR) a smíšená realita (MR) budou proměňovat firmy

Technologie pro rozšířenou i virtuální realitu (AR a VR) umožňují čím dál realističtější zkušenost v digitálním světě. Stále častěji se také objevuje termín „smíšená realita,“ nebo hybridní realita, který popisuje zkušenost uživatele, když se propojuje fyzický a digitální svět.

Společnost Gartner uvádí, že pozornost se více zaměří na smíšenou realitu, která „patří mezi nejoblíbenější pohlcující zážitky, kdy má uživatel kolem sebe digitální i skutečné předměty, zatímco je přítomný ve fyzickém světě.“ AR, VR a MR nesouvisejí jen s hraním her a s dalšími spotřebitelskými aplikacemi: ukazuje se, že mají i značný potenciál k využití ve firmách. Jako příklad jmenujme třeba údržbáře s chytrými brýlemi, překrývání holografických prvků a reality nebo modely 3D.

Existuje samozřejmě řada trendů, o kterých bychom se mohli bavit: mezi nimi například o dopadu blockchainu a kryptoměn, jako je bitcoin, nebo o nových přístupech k bezpečnosti tváří v tvář rostoucímu počtu kyberútoků. Anebo třeba o tom, jak se vypořádáme se stále větší potřebou osobní údaje zároveň využívat i chránit.

https://www.t-mobile.cz/images/1f312109-acde-4de2-ab1d-cf87e1d3647a.jpg