Zpět

Proč byste si měli pronajmout rack?

Množství kabelů, kovová konstrukce a perforované nebo prosklené dveře. Takto nějak bychom mohli popsat rack. Tato nenápadná skříňka však dokáže pomoci vaší IT infrastruktuře více, než si myslíte. A to obzvláště v případech, pokud je rack umístěný v profesionálních datových centrech. Přečtěte si, jaké výhody přinese pronajmutí takového racku do vašeho podnikání.

Rack jako úložný prostor

Řekněme, že provozujete libovolný e-shop. Ano, někde na pozadí musí běžet servery, storage, switche, routery, firewally a další podpůrná fyzická infrastruktura. Pouze takto bude stále dostupný internetový obchod i potřebná data. Jaké jsou vaše možnosti?

Celou IT infrastrukturu můžete mít i v standardních kancelářských prostorách. Než se pustíte do „domácího uskladnění", odpovězte si na následující otázky.

Nachází se budova v zátopové oblasti?

Často se setkáváme s případy, kdy je serverovna klienta umístěna v zátopové oblasti, mnohdy i v podzemních či sklepních prostorách. Někdy jsou serverovny mimo záplavové oblasti, ale zato v místech, kde je obrovské riziko zatopení povrchovou nebo přívalovou vodou.

Jaká je nosnost podlah a zavážecí koridory?

Vyzkoušejte si svůj rack nebe rozvaděč odvézt na paletovém vozíku. Je to těžké, že? Málokdo si na začátku uvědomí, že může jeho IT technika mít zatížení z pohledu nosnosti i více jak 2T / m2.

Pokud bude serverovna umístěna ve vyšších patrech, zvládne toto zatížení standardní kancelářská budova a kancelářský výtah nebo šířka standardních kancelářských dveří?

Jak jste na tom s chlazením a její efektivitou?

„Malé kancelářské split jednotky" nejsou navrženy na provoz v režimu 24/7. Při vnějších teplotách nad 30 stupňů klesá jejich účinnost. Podobně na ně působí i nízké teploty, kdy roste jejich poruchovost, nemožnost kontroly běhu a absence monitoringu jednotek.

Mnohdy docílíte použitím malých kancelářských split jednotek tzv. teplotní kapsy – část HW je podchlazená a druhá se pak naopak přehřívá. Nikdy tak nedocílíte vhodného chlazení jako zdvojenou podlahou. A to se zde nebavíme ani o finančních aspektech takového chlazení.

Co s prachem, který se neustále v kancelářských prostorech hromadí?

Ano, i taková prašnost má nemalé dopady na živostnost HW. Viděli jste někdy větráček vašeho stolního PC? Někteří moc dobře vědí, jak to vypadá, když se u klasického PC podíváte na základní desku.

Pokud se o vnitřek skříně pravidelně nestaráte, po chvíli zapadne prachem. To se vám v komerčních datacentrových prostorách s technologickými (datacentrovými) split jednotkami s filtrem proti prašnosti nemůže stát.

Co s množstvím elektrické energie, kterou spotřebujete?

Možná se na tuto otázku díváte takto: vezmu si štítkové hodnoty nebo reálné maximální odběry nebo si změřím skutečný odběr. Věřte nám, že v těchto číslech jsou nemalé rozdíly, obzvláště pokud vaše IT infrastruktura nepatří k těm menším.

K čemu nám pak jsou nějaké UPS a dieselový generátor, když „vyrazím jističe" z důvodu špatného dimenzování. A co otázka, zda mám vlastní trafostanici a kdo jí se mnou sdílí? To, že já se chovám zodpovědně, nemusí být samozřejmostí pro ostatní subjekty v jednom objektu.

Je vaše IT infrastruktura provozovaná efektivním způsobem?

S profesionálními datovými centry může být spotřeba elektrické energie výrazně nižší. Proč? U datových center je důležitý indikátor energetické efektivity. Ten je nejčastěji spojován s hodnotou PUE (Power Usage Effectiveness), kterou vyvinulo neziskové sdružení The Green Grid. PUE je indikátorem toho, jaké množství z celkově spotřebované energie přímo využívají IT zařízení a jaká část připadne na podpůrné systémy.

Na základě hodnoty PUE dokážeme určit, jak efektivní je datové centrum jako celek. Nové datové centrum DC7 od T-Mobile se bude moci pochlubit velmi nízkou hodnotou PUE, která bude patřit mezi světovou špičku. Efektivitu vnímáme jako klíčový parametr a to i vzhledem k jejímu zásadnímu dopadu na životní prostředí.

Jak je na tom vaše kancelářská budova s bezpečností?

Při housovaní je prvořadá bezpečnost. K serverům nemůže mít přístup někdo, kdo se v nich nevyzná. Vezměme si například naše nové datové centrum DC7. To bude rozděleno do několika zón. IT sály budou kompletně odděleny od administrativních a technických místností. To znamená, že pokud se poškodí chlazení, technik ho opraví, aniž se přiblížil k vašemu racku.

S bezpečností souvisí i pohyb osob po datovém centru. Nikdo se nedostane dovnitř, aniž by se identifikoval při vstupu. Návštěvník má přidělena oprávnění pro vstup do konkrétních místností. Vždy se musí autorizovat kartou, PINem nebo biometrickým prvkem. Více se o bezpečnosti nového DC7 dozvíte v tomto článku.

S takovým seznamem bychom mohli pokračovat donekonečna. A to jsme se ještě ani nevěnovali tématům, jako je hasení (elektronický požární systém), řízení vstupu a spousty dalších povinností jako jsou hlukové studie, uskladňování látek jako je nafta pro dieselové generátory.

Existuje však efektivní řešení – využití profesionálních služeb komerčních datových center, kde můžete svojí IT infrastrukturu poklidně provozovat. Jde o pronájem racků – „skříní", do kterých můžete umístit vlastní servery, switche, routery a jiná zařízení.

Špičková kvalita DC7

Pronajmout si dedikovaný sál, klec, či jen několik racků nebo dílčí část jednoho racku, si za chvíli budete moci i v našem novém DC7. Špičkové technologie pro hosting / housing, bezpečnost na vysoké úrovni. To vše bude navíc v souladu s mezinárodními standardy TIER 3.

Efektivita datového centra s vázanými konektivními službami vám pomůže přesunout a zredukovat vaše náklady na budovu, prostor, chlazení a záložní zdroje na minimum. Vy tak nemusíte pořizovat vlastní IT síťovou infrastrukturu a podpůrné systémy (požární ochrana, klimatizace, racky) a fyzickou HW infrastrukturu (snížení CAPEXových a OPEXových nákladů).

Jaroslav Slavíček

Vystudoval jsem ČVUT Fakultu dopravní, se zaměřením na Automatizace v dopravě a telekomunikacích - Telekomunikační služby. Následně jsem 5 let působil na Českem telekomunikačním úřadě v odboru regulace telekomunikačních sítí a služeb. Od roku 2006 jsem působil ve společnosti GTS Czech, kde jsem byl zodpovědný za strategické plánování a rozvoj služeb v oblastech: Datová centra, Cloud - Virtual Hosting, Storage, Backup a Security. Po fúzi společností GTS a T-Mobile tuto úlohu dále zastávám i ve společnosti TMCZ.

https://www.t-mobile.cz/images/2c477983-1a8f-46c8-8a91-46f128ce7301.jpg