Zpět

Blockchain má už dnes dopad na bankovnictví

Mnoho vedoucích finančních institucí investuje čas a peníze na výzkum. Zajímá je, jak mohou základní vlastnosti blockchainu v blízké budoucnosti zlepšit výkon bankovnictví. Není proto divu, že je dnes blockchain jedním z nejdiskutovanějších témat v odvětví finančních služeb.

Blockchain je založený na sdílené digitální účetní knize, která vlastně decentralizuje důvěru. Navíc se s ním lze obejít bez mnoha prostředníků. Platforma spoléhá na shodu v rámci peer-to-peer počítačové sítě, která je zabezpečená užitím složitých algoritmů. Finanční aplikace a transakce založené na blockchainu k ověřování nevyužívají centralizovanou platformu ani žádný úřad.

Obhájci blockchainu ve finančních službách tvrdí, že má potenciál snižovat čas nutný ke zpracování transakce a zároveň výrazně snížit náklady.

Mnoho bank dnes experimentuje s distribuovanou účetní knihou, což je stejný přístup, jako uplatňuje blockchain. Domnívají se, že tato technologie má potenciál například zvýšit účinnost poobchodních jednání a přeshraničních plateb při financování obchodu anebo snížit cenu ukládání dat a výrazně snížit jejich duplikaci. Blockchain přináší příslib, že se díky jeho decentralizovaným veřejným záznamům zvýší bezpečnost dat, ukládá totiž podrobnosti o každé transakci a provádí nepřetržitou verifikaci.

V červenci 2017 oznámila společnost IBM, že buduje blockchainovou technologii, již bude využívat sedm největších evropských bank, včetně HSBC a Rabobank. Banky plánují, že tak malým a středně velkým podnikům usnadní obchodování na mezinárodní úrovni. Projekt představuje významný případ užití blockchainové technologie v reálném světě ve finančních institucích.

Nově vzniklé konsorcium evropských bank zahrnuje Deutsche Bank, Société Générale a Santander a nese název we.trade. Jeho cílem je s pomocí masivního blockchainu zjednodušit přeshraniční obchod v rámci evropských států. Konsorcium tvoří osm bank, které budou spravovat software a jeho distribuci.

Očekávají, že ke spuštění dojde do poloviny roku 2018. Očekává se také, že konsorcium poroste a časem bude zahrnovat další banky z jiných zemí a také obchodní partnery, jako jsou dopravci, přepravci a úvěrové agentury.

S pomocí platformy we.trade budou evropští distributoři a výrobci moci lépe koordinovat dodávky a fakturaci. Umožní to spolupráce s bankami prostřednictvím online platformy.

Většina chytrých bank pochopí příležitosti, jež blockchain nabízí pro inovaci v rámci parametrů stávajícího systému. Vytvářejí ověření koncepce, aby se vyhodnotily dopady na oblast regulace a datové bezpečnosti.

Banky, které zaujalo zapojení inovací založených na blockchainu, musí přemýšlet o dlouhodobé strategii a zkoumat možnosti migrace od tradičního centralizovaného modelu směrem k více distribuovanému digitálnímu zpracování dat.

https://www.t-mobile.cz/images/794f9666-b7ad-42ae-9fa7-94b0c661902f.jpg