Zpět

IoT představuje obrovskou příležitost pro finanční služby

Internet věcí (IoT) bude generovat velké množství informací, které společnostem poskytujícím finanční služby umožní stávající služby dodávat lépe a zároveň vyvíjet zcela nové kategorie služeb.

Finanční služby se do značné míry zabývají čísly na počítačových obrazovkách. Internet věcí využívá senzory k propojování milionů fyzických předmětů: budov, strojů, lidí, zdravotních přístrojů atd. Co má tedy IoT s finančními službami společného?

Ve skutečnosti je to tak, že IoT v blízké budoucnosti začne poskytovat celou řadu nových případů užití ve finančních službách..

Vezměte si například komerční pojištění. Rozmístění senzorů na nákladní kontejnery a vozidla umožní pojišťovatelům zjišťovat a modelovat rizika vzniklá krádeží nebo poškozením. Díky tomu přestane stanovování ceny pojištění být pojistně matematickým cvičením a stane se odhadem rizik a ztrát v téměř reálném čase.

V obchodním financování budou moci menší podniky přepravovat zboží účinněji, protože data ze senzorů budou poskytovat informaci o tom, kde se zboží nachází a v jakém je stavu. Tato data budou šířena prověřenými poskytovateli.

Senzory, které monitorují vybavení a další fyzický majetek, umožní společnostem poskytujícím půjčky, aby se spojily s výrobci elektroniky nebo domácích spotřebičů. Společně s nimi by totiž mohly vypracovat program, kdy by zákazníkům nabídly kredit, jakmile data ze senzorů ukáží, že se stav zařízení zhoršuje, anebo je zařízení před poruchou.

Společnosti poskytující přístroje na leasing budou moct monitorovat svůj majetek, aby dokázaly přesněji určit zbytkovou cenu přístrojů, jimž má brzy leasing vypršet.

Anebo si vezměte, jak se na trhu s realitami stanovuje cena nemovitostí. IoT vygeneruje data ze senzorů, které spravují energetickou spotřebu budovy a její bezpečnost. Další data budou pocházet i od senzory monitorujících interakci mezi lidmi v budově samotné a jejím okolí.

S těmito informacemi budou analytikové společností prodávajících obchodní nemovitosti moci mnohem přesněji prodávané nemovitosti ocenit. Zamezí tak neshodám ohledně pronájmu a prodeje a poskytnou investorům jasnější vhled do hodnoty majetku.

V maloobchodním bankovnictví může IoT na pobočkách zahrnovat majáčky a senzory. Jakmile pak zákazník vstoupí do dveří pobočky, bude „představen“ a doveden k video-pokladně nebo přepážce, kde bude obsloužen.

Zaměřme se také na jedno často diskutované téma: připojená a autonomní auta. Senzory v autech poskytnou pojišťovnám telematická data o minulých jízdách vozidla a minulém chování řidiče. Tato data pak pojišťovny mohou využít při určování ceny pojištění.

Samořiditelná auta donutí pojišťovny přesunout pozornost od pojištění odpovědnosti řidiče, kdy se zkoumá míra jeho zavinění, k pojištění odpovědnosti zařízení, kdy bude možné pohnat k odpovědnosti výrobce.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že s sebou IoT přinese takzvaný Internet hodnot, nebo zkráceně ValueWeb, který umožňuje přístrojům obchodovat s přístroji a lidem obchodovat s lidmi a to kdekoli a v reálném čase s minimálním počtem třecích ploch. Jako jeden příklad za všechny můžeme zmínit „chytré“ žárovky, které začnou rozhodovat o nákupu elektřiny.

https://www.t-mobile.cz/images/c6d1f99d-9c40-455f-9fc1-1cf3d008cebc.jpg