Zpět

Rozhovor: jak hladce zvládnout přechod do cloudu

Po měsících přemítání a rozhodování jste se konečně odhodlali přenést část nebo veškeré IT služby svojí firmy do cloudu. Blahopřejeme! Jste ovšem teprve na začátku cesty. Aby váš přechod do cloudu proběhl hladce a nenarušil chod vaší společnosti, čeká vás řada rozhodnutí. Nebojte se. Celým procesem vás provede Miroslav Pikus, náš odborník na cloud.

Pane Pikusi, na co si musí dát firma pozor při přechodu do cloudu?

Miroslav Pikus: Nejdřív je třeba vzít v úvahu pořadí a způsob, jak budete přenášet svoje specifické aplikace. Je důležité si na začátku zvolit správné služby. První dojem na dlouhou dobu ovlivní, jak celá vaše organizace bude cloud vnímat.

Ať už jste manažer, kterého oslovila cenová flexibilita cloudu, nebo odborník na IT, který by se rád zbavil nepříjemností s hardwarem, vaše očekávání mají reálný základ. Ovšem pokud si hned na začátku zvolíte správné IT služby, odkryjete pravou krásu cloudu, která spočívá v jeho bezpečnosti a dynamice.

Mají se společnosti hned zpočátku některým službám vyhnout?

MP: Možná není vhodné první zkušenost s cloudem dělat na aplikacích, které jsou pro vaše podnikání zásadní. Platforma infrastruktura jako služba (Infrastructure as a service) je stabilní, aplikace na ní běží skvěle, ale chování některých z nich se může na sdíleném hardwaru změnit.

Pokud je pouze bez jakýchkoli úprav překlopíme, hrozí, že nastanou potíže. Zároveň ale není vhodné začít ani přesunem aplikací pro služby back-office, jako např. HR nebo účetnictví, protože tak nevyužijete všechny výhody cloudu. Nezvýšíte rychlost reakce svojí firmy ani nezkrátíte dobu dodání hotového zboží na trh.

Kde by se tedy mělo začít?

MP: Dobrou volbou jsou oblasti jako testování nebo vývoj. Zde se jasně ukáží výhody cloudu, který dokáže velmi pohotově škálovat. Další vhodné oblasti jsou zálohování nebo obnova po havárii. Cloud splňuje veškeré standardní požadavky na zálohovací média. Navíc jsou naše datová centra rozmístěná dostatečně daleko od sídla organizace, aby byla vaše data v bezpečí.

Datacentra jsou však zároveň dostatečně blízko, aby nenastaly potíže spojené s šířkou pásma nebo latencí, které hrozí v případě ostatních poskytovatelů cloudu. Můžeme vám poskytnout všechny potřebné automatizační nástroje, a dokonce vám umožnit, abyste si svoje data zašifrovali vlastním klíčem.

Zákaznické portály, obchody online, marketingové kampaně anebo sběr údajů ze zařízení napojených na internet (internet věcí, IoT) to jsou všechno oblasti, kde se dají využít výhody, které nabízejí pokročilé prvky našeho cloudu.

Co dalšího by měla organizace udělat, aby z cloudu získala co největší užitek?

MP: Je určitě výhodné začít stavět nové aplikace přímo do cloudu. Tím si ušetříte problémy s přesunem v budoucnosti. Jsme v roce 2017, éra cloudu už zjevně nastala, proto bychom automaticky měli nové aplikace stavět přímo do něj.

Úspěch vašich prvních kroků v cloudu také závisí na tom, jak do něj vstoupíte. Překlopit virtuální server 1:1 do cloudu není těžké, není to ale ani příliš účinné. Snažte se dosáhnout toho, aby se aplikace cloudu více přizpůsobily.

Užívejte platformu databáze jako služba (DBaaS), nebo platforma jako služba (PaaS). Z monolitických aplikací vytvořte horizontálně škálované aplikace, nahraďte blokovou databázi objektovou. Teprve tehdy odhalíte skutečnou sílu cloudu.

Neexistuje jednodušší způsob?

MP: Někdy může být jednodušší a účinnější do cloudu migrovat tak, že stávající IT službu zcela nahradíte novou cloudovou službou ve formě SaaS (software jako služba). Uvažujete o přesunu serverů Exchange na platformu IaaS? Nebylo by lepší přesunout mailové schránky do Office 365?

Zvláště to platí pro backendové aplikace, kde by se měly spíše využívat standardizované cloudové aplikace. Namísto vnitrofiremního řešení byste se měli spíše soustředit na vývoj frontendových aplikací pro zákazníky.

https://www.t-mobile.cz/images/428f5a31-d64b-4d08-926b-f896c0324240.jpg