Zpět

Rozhovor: Co přináší AI lidstvu a jiné postřehy z WebSummitu 2017

AI je pro obyčejného smrtelníka věc, která je ještě neprobádaná, a nevíme, jaké možnosti nám přináší. Přestože se v poslední době o AI vypráví hodně, stále se najdou lidé, kteří nevěří výzkumu a tvrdí své o záhubě lidstva. My jsme se na toto téma ptali Slavomíra Osleje, který nám řekl také něco ke konferenci WebSummit 2017, na níž bylo toto téma hlavním tahákem.

Začneme trošku zhurta. Co si myslíš o AI? Měli bychom se bát, nebo naopak se těšit na nové možnosti?

To je velmi těžká otázka, podle mě se umělé inteligence netřeba bát. Souhlasím s tím, co řekli v rozhovoru dva roboti, kteří byli z Hanson Robotics, že pokud AI nerozhoduje o osudu lidstva a nesvěříme jí všechno rozhodování, pak nám jednoznačně pomáhá.

V létě se šířila zpráva o dvou facebookových chatbotech, kteří si vymysleli svou vlastní řeč, a to velkou část populace vystrašilo. Slyšel jsi o tom? Myslíš si, že jde o hoax?

Ano, zachytil jsem to a řešilo se to i na přednášce „Bot or not“, kde to bylo označeno za hoax. Ale jak řekla robotka Sofia na WebSummitu: „Cílem robotů není ničit, ale nějakým způsobem tvořit a ulehčovat život lidem, a i když nás bude stát vývoj AI práci a energii, v konečném důsledku to bude dobré.“

Pojďme už konkrétně k WebSummitu. Měls možnost promluvit si přímo i s nějakým robotem? Nebo si vyzkoušet něco jiného?

Věcí na vyzkoušení bylo mnoho. Nejvíce mě zaujalo auto u stánku BMW. Bylo to demo autonomního auta, které se ovládalo přes hologramy, mělo několik vychytávek, jako například to, že každý člen posádky má na hlavové opěrce reproduktor, čili každý si může poslouchat svou hudbu, ale zároveň jsme spolu mohli plnohodnotně mluvit a nerušilo nás to. Chtěl bych ale říct, že na WebSummitu nejde jen o Expo, ale také o přednášky, které jsou mimořádně zajímavé samy o sobě.

Který z představených projektů tě nejvíce zaujal?

Bylo jich víc, ale za zmínku jistě stojí ty od Intelu. Jako první příklad umělé síly je The Little Ripper Lifesaver, což je dron, který monitoruje pobřeží Austrálie a dokáže rozeznat hrozící nebezpečí v podobě žraloků, ale také zpozorovat tonoucího člověka, zavolat mu pomoc, a dokud se na místo nedostane tým záchranářů, poskytne mu záchrannou nafukovačku. Dalším use case je ChildFinder, který dokáže vyhledat a identifikovat ztracené děti, které jsou pravděpodobně prodávány přes internet, a to i podle fotografie staré několik let.

Chytáš se čerpat inspiraci na WebSummitu i letos?

Určitě ano, uvidíme však podle okolností. Ovšem pokud přemýšlíte nad tím, zda jít, neváhejte a pořiďte si lístek už nyní s first minute slevami. Je to nezapomenutelný zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

https://www.t-mobile.cz/images/f8e123dc-d51a-416b-8d32-976deade81a4.jpg