Zpět

Tři filmy, které předpovídaly budoucnost

Život bez moderní techniky si už ani neumíme představit. Když se však ohlédnete o pár let zpět, zjistíte, že oznámení o příchozím hovoru na vašich hodinkách nebo možnost zapnout topení přes mobil cestou z práce tehdy tak dostupné nebyly. To, co byste v minulosti našli pouze v sci-fi filmech, je často dnes už obyčejná realita. Avšak už tehdejší kultovní snímky dokázaly předpovědět naši závislost na technice a přinesly zajímavé vize budoucnosti.

Samozapínací tenisky z roku 1989

Uběhly už tři roky od chvíle, kdy se Marty McFly podíval do budoucnosti v oblíbeném filmu Návrat do budoucnosti 2. V tomto snímku z roku 1989 se hrdinové pomocí auta přenesli v čase, a to konkrétně do roku 2015. A co je tam zaujalo nejvíc? No přece tenisky, které se zavážou samy! Díky této scéně si lidé už před třiceti lety uměli představit tenisky, při jejichž zavazování se nebudou muset předklánět.

Firma Nike už přišla na trh se dvěma smart modely – Air Mag a Nike HyperAdapt 1.0, které i dnes vypadají jako obuv z budoucnosti. Air Mag mají v zadní části senzor a motorek, na který jsou připojeny tkaničky. Když si botu obujete, senzor zaznamená změnu váhy, motorek se automaticky zapne a boty se „zavážou“. Podobně fungují i Nike HyperAdapt 1.0., které ale ve srovnání s Air Mag nemají vnější motorek. Jednoduše si je obujete a šňůrky se okamžitě přizpůsobí vaší noze.

Zdroj

Robotická protéza byla ve hvězdách

Podívejme se na další trhák v kinematografickém světě. Legendární série filmů Star Wars měla premiéru v roce 1977. Už tehdy se J. J. Abrams, George Lucas a jiní tvůrci hvězdných filmů podívali do budoucnosti. I když zatím nedokážeme cestovat mezi galaxiemi a do vesmíru se nedostanete, pokud nejste milionář, pár vychytávek tam přece jen najdeme.

Určitě si vzpomínáte na bojovou scénu, v níž Darth Vader poté, co připraví o ruku Luka Skywalkera, řekne ta zázračná slova „I am your father“. Namísto ruky získá Luke protézu – robotickou ruku, která funguje jako ta skutečná.

Loni proběhlo na půdě University of Utah první testování nového typu protézy. Keven Walgamott, který před 15 lety přišel o ruku i s částí ramene, neváhal a do tohoto experimentu se okamžitě přihlásil. Robotickou ruku spolu s prsty ovládal pomocí vlastních nervů, ale vědci pracují i na obnovení hmatového smyslu.

Do Kevenovy ruky implementovali elektrody a napojili jej na počítačový program, kde probíhala simulace dotyku obyčejné stěny. Keven dokázal rozeznat každý hrbolek. Podle vědců je hmat jedním z klíčových faktorů protéz, protože dokáže snížit riziko fantomových bolestí a zlepšit motoriku.

Zdroj

Smartphone spatřil světlo světa již v roce 1966

U filmů z vesmírného prostředí ještě chvilku zůstaneme. Seriál Star Trek vyvolal v 60. letech světové šílenství, které se promítlo i do filmů. Jako ve většině sci-fi děl, i zde jsme mohli vidět množství techniky, nad kterou lidé tehdy kroutili hlavami a ani je nenapadlo, že o půl století později je budeme denně využívat.

V tomto legendárním díle jsme mohli poprvé vidět komunikátor, tedy jakýsi mobilní telefon, automatické dveře nebo stolní počítač. A právě scéna, ve které Kapitán Kirk používá komunikátor, inspirovala Martina Coopera, vývojáře ve firmě Motorola, k vytvoření prvního mobilního telefonu na světě. Se svým týmem pracoval 90 dní, během nichž vytvořil prototyp přenosného 800MHz telefonu.

Zdroj

V dnešním světě plném technologií nejsou již automatické dveře nebo smartphony, které se odemykají skenem vaší tváře, ničím výjimečným. Stále je však prostor pro rozvíjení nových technologií. I my jsme naskočili na vlnu aktuálních trendů, jako jsou NB-IoT nebo Smart City, a pracujeme na tom, aby se technologie budoucnosti používaly již v přítomnosti.

https://www.t-mobile.cz/images/c4eb8e3b-bf1d-489d-b95f-2d8e81ad9ee5.jpg