Zpět

IoT – často využívaná zkratka, ale víte, co znamená?

Zkratka IoT vznikla z anglického slovního spojení „Internet of Things“. V doslovném překladu mluvíme o internetu věcí a jeho reálný význam se od tohoto označení příliš neliší. Většinou se pod tímto pojmem skrývají zařízení ovládaná na dálku pomocí internetu.

Jak to celé začalo

Poprvé použil výraz IoT v roce 1999 v prezentaci Kevin Ashton, britský technologický průkopník, který spoluzakládal Auto-ID Center na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a vytvořil globální standardní systém pro RFID a jiné čtečky.

V této prezentaci Ashton poukázal na to, že skoro všechna data na internetu jsou vytvořena lidmi. Propojením senzorů a sdílením dat mezi systémy bychom získali lepší vnímání světa, čili propojení člověka se zařízeními přes internet nám usnadní a zpříjemní život.

Další důležitou érou z pohledu IoT bylo období mezi roky 2008 a 2009, kdy podle odhadu společnosti Cisco převýšil počet zařízení připojených k internetu počet lidí na planetě, a tedy právě mezi těmito lety je datován vznik internetu věcí (IoT).

IoT a Smart Home – nejlepší kamarádi

Umíte si představit, že ovládáte teplotu u vás doma přes telefon, i když jste vzdálení několik desítek kilometrů? Určitě jste zaregistrovali, že takové možnosti již nějakou dobu existují. Zařízení mezi sebou komunikují, protože jsou připojené na internet, a právě takové propojení je základem internetu věcí.

Dnes si už můžeme vybavit domácnost množstvím takových inteligentních pomocníků. Dokážeme komunikovat s ledničkou, kávovarem a také s pračkou, která vám přes aplikaci oznámí, že vaše prádlo je už čisté. V budoucnu nebude Smart Home a IoT jen jakýsi ovladač, přes který na dálku vypneme nebo zapneme konkrétní přístroj. Půjde hlavně o automatizaci domácnosti, která se časem naučí naše zvyky. Díky Smart Home budete mít pod kontrolou všechno, co se u vás doma děje.

Budoucnost IoT

V roce 2018 máme na světě přibližně 25 miliard objektů v síti, které umíme ovládat přes smartphone. Do roku 2020 má být takových objektů až 50 miliard. Vizí do budoucna je, že budou mezi sebou komunikovat auta, objekty v domech a možná i samotné domy. Lidstvo si ještě na tyto novinky zvyká, ale pomalu o nich budeme víc a víc slyšet a budou se stále častěji vyskytovat i v našich domácnostech.

https://www.t-mobile.cz/images/059a45ff-a86d-4b06-9e1a-dc65e886a6ad.jpg