Zpět

Jak si udržet smartphone v bezpečí

Ruku na srdce – kdo si do telefonu neukládá důležité informace a data? Běžně ve smartphonech uchováváme citlivé informace, o které bychom neradi přišli nebo bychom nebyli nadšení, kdyby se dostaly do rukou nesprávným osobám. Ať už jsou to informace o stavu účtů, fotky, nebo seznamy kontaktů. A proto byste měli svůj telefon pořádně zabezpečit.

Ztráta telefonu není příjemná zkušenost, a proto myslete na bezpečnost zařízení již od prvního vybalení z krabičky. Instalace Facebooku a první selfie počkají. Nejlépe uděláte, když si sledování telefonu zapnete, hned jak se vám telefon dostane do ruky. Tak ho při ztrátě nebo odcizení najdete snadněji.

Ať už jste si pořídili iOS, nebo Android, oba mají k dispozici funkci k nalezení telefonu. U Androidu je to velmi jednoduchý, intuitivní nástroj Správce zařízení Android, za kterým stojí společnost Google. Tento správce se automaticky spustí při přihlášení do účtu Google.

Nepodceňujte uzamčenou obrazovku

Představte si, že se vám někdo vkrade do domu a začne se prohrabávat ve vašich záznamech a osobních věcech. Je to děsivé – právě proto si domy zamykáme. Podobné to ale je, když se vám někdo vloupá do telefonu. Proto byste neměli podcenit zamykání obrazovky. Možností je mnoho: od číselného kódu přes otisk prstu až po odemykání gesty.

Heslo nebo PIN kód

Zamykání telefonu pomocí hesla nebo PIN kódu patří mezi nejzákladnější a nejstarší způsoby ochrany telefonu. Jistě si vzpomínáte na tlačítkové telefony, které se zamykaly rychlým stisknutím tlačítka menu a následně hvězdičkou. Toto uzamčení obrazovky spíše sloužilo k tomu, aby se náhodně nevytáčela čísla, pokud jsme měli telefon v kapse, než k tomu, abychom ho zajistili před zloději.

Naštěstí si v dnešních telefonech heslo umíme změnit. Bohužel ne každé heslo nebo PIN kód jsou dostatečně bezpečné. Pokud však nepoužijete PIN kód 0000 nebo 1234 a zvolíte jinou kombinaci, bude kód téměř nerozluštitelný. Při výběru hesla se určitě vyhněte svému jménu nebo příjmení.

Otisk prstu a rozpoznání obličeje

Výrobci telefonů přicházejí i s modernějšími metodami zabezpečení, než je jen heslo a PIN. Apple v roce 2013 představil odemykání iPhonu 5S pomocí otisku prstu. Zajímavostí je, že se jakmile tento iPhone objevil na trhu, vznikl kolem něj rozruch po tom, co jeden z uživatelů nastavil k odemknutí obrazovky tlapku svého mazlíčka a fungovalo to. Zato funkce rozpoznání obličeje by na našich domácích mazlíčcích určitě tak dobře jako snímač otisku prstu nefungovala.

Tyto dvě funkce patří mezi jedinečné zabezpečovací metody, které mobilní telefon skvěle chrání. Proto pokud ve svém telefonu uchováváte citlivé informace, vyberte si takový typ, který disponuje alespoň jedním z těchto uzamykacích systémů.

Snímač oční duhovky – odemknutí pohledem

Momentálně touto funkcí disponuje pouze světový gigant Samsung a jeho Galaxy S8. Tento způsob odemknutí telefonu je stejně jedinečný jako otisk prstu a rozpoznání obličeje. Snímání očí nejvíce oceníte v chladných měsících, zvláště pokud nenosíte speciální dotykové rukavice.

Ať už si vyberete PIN kód, nebo snímač otisku prstu, určitě je to lepší než nic. Nikdo by přece nebyl rád, kdyby se mu v osobních věcech „hrabal“ někdo jiný. Proto zabezpečení svého zařízení určitě nepodceňujte.

https://www.t-mobile.cz/images/000e8128-b407-4455-807d-81d14468eca4.jpg