Zpět

Tři důvody, proč se tlačítkové telefony dostaly do zapomnění

Dnes už tzv. full screen telefony převálcovaly trh a stará dobrá klasika v podobě tlačítkových telefonů upadla v zapomnění. Samozřejmě, tlačítkové telefony nenabízejí tak velkou zobrazovací plochu, ale skutečně jsme na ně zanevřeli pouze kvůli těm několika pixelům navíc?

Čím větší dotyková obrazovka, tím lépe. Smartphonový trend již více než deset let válcuje celý svět. Přesně v lednu roku 2007 představil Steve Jobs první iPhone. Tehdy jsme téměř ani nedýchali. Byl to přece první telefon, který se ovládal pouze prsty a fungoval intuitivně. Dnes už je to každodenní realita, ale prsty ovládaná obrazovka byla před jedenácti lety vrcholem technologického pokroku. Tento produkt nakopl trh smartphonů a vytáhl Apple na vrchol.

1. Zobrazovací plocha dnešních smartphonů

Již zmíněná dotyková plocha, která přibyla na úkor klasické klávesnice. Ale víte, proč je tak oblíbená? Protože éra smartphonů přinesla s sebou mnoho aplikací, které dokážou snad cokoli. A tak jsme přirozeně postupně potřebovali větší obrazovku. Mohli jsme se bavit při různých hrách a ukazovat kamarádům fotky a videa z dovolené. Tímto zvětšováním obrazovky se tlačítka dostala více do ústraní a pomalu jsme je skoro přestali používat.

Výrobci smartphonů se snaží, abychom měli všechny komponenty na práci a zábavu v jednom zařízení. První dotykové obrazovky, též nazývané také rezistentní, reagovaly na tlak a velmi často zamrzaly. Pravděpodobně kvůli tomu byli technici nuceni tuto chybu opravit a nahradit je kapacitními displeji. To jsou ty, které používáme i dnes.

2. Smartphone bez internetu je jako hrnek bez ucha

Ačkoli smartphony nabízejí řadu aplikací, bez připojení na internet jsou většinou k ničemu. V situaci, kdy chcete mít telefon pouze k telefonování a nepotřebujete připojení na internet, je tlačítkový telefon ideálním pomocníkem. Variantu jednoduššího tlačítkového telefonu většinou preferují starší lidé, kteří se připojují na internet z domova nebo jej nepoužívají vůbec. Jednou z výhod takových telefonů je to, že ve srovnání s klasickými smartphony vydrží na jedno nabití i několik dní.

3. Evoluce je nutná v každé sféře

Všechno kolem nás, ať už mluvíme o znalostech, průmyslu, či technice, se vyvíjí a přizpůsobuje tak, aby byl náš každodenní život jednodušší. Multifunkční objekty jsou pro nás zajímavější než ty, které mají pouze jednu funkci. Představte si, že byste při táboření v kapse nosili namísto švýcarského nožíku cely kufřík s nářadím. Podobná situace platí i pro smartphony.

Každý den nám zjednodušují život tím, že nemusíme s sebou nosit několik různých zařízení. Zvykli jsme si, že v jedné krabičce máme telefonní seznam, fotoalbum a počítač. Problémy, které se spojují s chytrými telefony, jako je například krátká výdrž baterie, jsou jen otázkou dalšího vývoje, ať už samotných zařízení, nebo prostředí, ve kterém žijeme.

V některých typech autobusů hromadné dopravy si už nyní dokážeme svůj smartphone nabít. A přesně z toho důvodu upadly tlačítkové telefony do zapomnění. Byly vytlačeny lepšími a výkonnějšími nástroji, které jsou tak jako my výsledkem evoluce.

https://www.t-mobile.cz/images/f1f5bd0c-a44a-4814-bb51-5549f3a32095.jpg