Zpět

Přemluvte obce! Nástup optického internetu brzdí byrokracie

Množství dat přenesených po internetu vzroste do roku 2022 trojnásobně. Vyplývá to z nové studie o rozvoji rychlého a stabilního internetu v regionech ČR, kterou zpracoval CEVRO institut. Infrastruktura v českých městech a obcích ale není na takový růst připravena. Výstavba moderní optické sítě je pomalá, legislativa nepříznivá a obce příliš nespolupracují s poskytovateli internetového připojení.

Stav internetového připojení v českých městech a obcích pomalu přestává stačit nárokům uživatelů. Optický internet, který nabízí dostatečnou rychlost a kapacitu, má pouze 15 % uživatelů, a to hlavně v největších městech. Obce, které do budoucna nebudou aktivně usilovat o zavedení optického internetu, začnou zaostávat. Podobně, jako kdyby před sto lety odmítly například zavedení železnice.

Optický internet

Superrychlý internet – priorita č. 1

Po elektřině, plynu či kanalizaci je superrychlý optický internet novou prioritou, se kterou počítá i strategie Vlády ČR. „Svět je stále více online. Rozvíjí se digitální televize, v domácnostech se připojuje stále více zařízení – počítačů, mobilních zařízení, ale také například kuchyňských spotřebičů a dalších součástí chytré domácnosti. Čím dál víc lidí pracuje z domova, kde potřebují stahovat velká množství dat z pracovních serverů. Na rychlém internetu závisí fungování a rozvoj mnoha malých a středních firem," říká ekonom a vedoucí autorského týmu studie Petr Koblovský z CEVRO Institutu. Bez kvalitní digitální infrastruktury přestane být ČR konkurenceschopnou zemí pro technologické investory i místní firmy a startupy, což by mohlo silně poškodit tuzemskou ekonomiku.

Výhody optického internetu pro uživatele:

  • Superrychlý přenos na dlouhé vzdálenosti,
  • nízké ztráty během přenosu,
  • velmi stabilní připojení,
  • vysoká spolehlivost,
  • rychlost až 8Gbps u varianty 10 GPON od T-Mobile.

Optické sítě dnes tvoří páteř internetu – vedou mezi městy, státy i kontinenty. Ke koncovým uživatelům se bohužel většinou nedostanou. Proč se situace nelepší, přestože firmy chtějí optickou síť budovat a mají k tomu i dostatek financí? „České stavební právo je velmi komplikované a průměrně je potřeba získat kolem 70 různých dokumentů a povolení, což proces výstavby neúměrně prodlužuje až na 500 dní. To samozřejmě razantně zvyšuje celkové náklady," vysvětluje Juraj Bóna, ředitel Komerční divize T-Mobile pro Českou republiku. Tyto údaje potvrzuje i postavení ČR v žebříčku OECD v rychlosti stavebního řízení. Patří nám až 139. příčka ze 170 zemí. Obce a jejich představitelé velmi často nevnímají rychlé internetové připojení jako svou prioritu.

Optický internet

Obce mohou rozvoj optické sítě samy zrychlit

Studie Digitální Česko klade velký důraz na větší centralizaci a koordinaci celé infrastruktury. Optický kabel lze přidat k jakémukoli vedení typu plyn, elektřina či kanalizace. Může vést vzduchem nebo v rámci kolektorů, teplovodů či kabelovodů. Využití již existujících možností vedení výrazně urychluje a zlevňuje výstavbu.

Čím může obec výstavbu optických sítí aktivně podpořit?

  • Sledováním dění v okolních obcích a využíváním možnosti projektového financování,
  • koordinací stavebních prací v obci a informováním poskytovatele internetového připojení,
  • snížením ceny věcných břemen, případně stanovením nulové sazby (stejně jako u pokládky plynu či kanalizace) a odpuštěním poplatků za zábor,
  • upravením podmínky, které si obce v případě pokládky kabelu diktují u chodníků,
  • urychlením stavebního řízení dialogem s příslušným stavebním úřadem.

Zdá se, že doba optického internetu klepe na dveře. Z rozvoje optické sítě mohou v budoucnu těžit doslova všichni. Nezbývá než doufat, že se obce brzy chopí příležitosti a stavební legislativa bude vstřícnější k technologickému rozvoji. Naprostá většina uživatelů internetu považuje rychlé a stabilní internetové připojení za důležité pro svůj život.

Rychlý a spolehlivý internet od T-Mobile si můžete pořídit už dnes

Optický internet - Studie

https://www.t-mobile.cz/dcpublic/blog_optika1.jpg