Zpět

Computing se posouvá na okraj cloudu

Vedoucí pracovníci ICT a firemní manažeři musí vzít v úvahu posun v komputační architektuře, která zřejmě naruší cloud computing.

V posledním desetiletí došlo v oblasti cloud computingu k dramatickému růstu. Tradiční korporátní lídři v computingu, jako je IBM a Microsoft, jen stěží dohánějí nováčka, Amazon Web Services. Cloud zrodil nové trhy i módní výrazy jako třeba hyper konvergovaná infrastruktura, softwarově definovaný networking a kontejnery.

Bez ohledu na úspěchy cloudu stále více odborníků předpovídá, že se teď sám začne proměňovat prostřednictvím toho, čemu se říká edge computing.

Ten předpokládá, že „chytré“ propojené předměty, jako ony miliardy zařízení připojených k Internetu věcí (IoT), zastanou více procesování a ukládání, takže nahradí centralizovanou architekturu dnešního cloudu.

Vezměte si budoucí miliony samořiditelných aut, každé vybavené více než dvěma sty procesory, které každou hodinu vygenerují 25GB dat. Ta budou výsledky potřebovat okamžitě, aby vozidlo vědělo, kdy má zatočit a kdy zabrzdit. A teď k samořiditelným autům připočtěte miliardy jiných chytrých zařízení: drony, lékařské přístroje, videokamery, výrobní roboty apod. Přenosové pásmo nikdy nebude dostatečně široké ani rychlé, aby bylo možné zvládnout pohyb, který vygenerují.

Připočtěte jejich obrovskou potřebu prostoru k ukládání dat a vzpomeňte si, že právě ukládání dat bývá problematičtější než procesování. A najednou máte problém, který cloud sám vyřešit nedokáže. Anebo si vezměte nositelná zařízení jako třeba Fitbit, který generuje spoustu dat, ale má pouze omezenou úložnou kapacitu a životnost baterie, protože jeho paměťové čipy spotřebovávají spoustu místa a energie. Jak budou všechna tato data účinně protékat sítí?

Problém je, že se cloud obvykle nachází velmi daleko od místa, odkud data pocházejí, a že výsledky procesování, jako analytiku v reálném čase, bývá třeba získat rychle. Další slabinou cloudu je latence. Proto budou zařízení na okraji sítě, blízko u zdroje dat, muset sama provádět více procesování. A do cloudu pak budou posílat pouze ta data, která bude třeba nejvíc analyzovat a sdílet s jinými zařízeními.

Budoucnost patří technologiím, které dokáží vyrábět analytiky a odvozovat vhledy přímo tam, kde data vznikají.

Odpovědí bude distribuce komputační kapacity a souvisejících nákladů mezi okrajem a cloudem. Platformy edge computing budou racionálně zvažovat, která data je třeba přenášet, ukládat a analyzovat na místě, například analytiky v reálném čase, které ovlivňují podstatu, předcházejí katastrofám nebo podvodům, anebo třeba v reálném čase zabraňují narušení sítě. Všechno ostatní odešle do cloudu.

Jako příklad toho, jak nějaký produkt přesně využil příležitost, jež představuje edge computing. MachineShop je rychle se rozvíjející platforma, která automatizuje a orchestruje sběr, analýzu a integraci operačních dat na místě, a pak poskytuje jednoduché a hladké spojení s téměř jakoukoli cloudovou aplikací nebo platformou. Místně konfigurovatelné systémy jako MachineShop narušují cloudovou architekturu a jsou určitě předzvěstí budoucnosti.

Byznys lídři by měli být připravení, že od svých oddělení ICT uslyší, že je třeba investovat do R&D a prototypizace nových systémů edge computing. Tato investice se opravdu vyplatí.

https://www.t-mobile.cz/images/ce7dd8df-d9b2-4635-a9c5-aec5349b0bcd.jpg