Zpět

Rozhovor: Za špičkovým datovým centrem stojí celý tým

Naše nové datové centrum DC7 bude patřit mezi špičku ve střední Evropě. Vysoká fyzická a technologická bezpečnost, ale i technologie na vysoké úrovni. O tom, jaké jsou největší výhody DC7, kdy se zrodila myšlenka postavit nové datové centrum a jak pokračuje samotná výstavba, jsme si popovídali s Robertem Vávrou, ředitelem provozu sítí a IT v T-Mobile.

DC7 od T-Mobile bude v pořadí již sedmé datové centrum v Praze. Přibližně kdy a kde se zrodila myšlenka postavit nové datové centrum?

Myšlenka postavit nové datové centrum v Praze je pro některé členy týmu věc stará již 10 let. Já osobně jsem projekt výstavby nové lokality datového centra startoval již asi pětkrát, a to v nejrůznějších podobách.

Pro každý projekt, aby se mohl realizovat, musí nastat vhodná doba a okolnosti. To se stalo v době integrace GTS do T-Mobile. V této době jsme vyčerpali možnosti rozšiřování našich datových center v existujících lokalitách.

Také kvůli změně požadavků našich zákazníků, především na bezpečnostní kritéria datových center a provozní standardy, nebyla již v podstatě jiná možnost pro rozšiřování tohoto podnikání než investovat do nové, moderní lokality.

To, že nové datové centrum bude jiné než ostatní, naznačují už jeho rozměry (vzniká na pozemku o rozloze 25 tisíc m2), ale i samotný název. Administrativní budova bude z ptačí perspektivy připomínat číslici 7. Jak dlouho se tvořil návrh budovy?

Velikost je jedna věc, ale to platí spíše jen z lokálního pohledu. Rozlohou bude srovnatelné s našimi ostatními datovými centry, ale výkonově je bude překonávat. Samozřejmě v Evropě se staví podstatně větší datová centra.

DC7 je de facto druhé komerční datové centrum v České republice, které má budovu navrženou pro tento účel. V jiných lokalitách se jednalo o využití stávajících objektů, což vede k řadě technologických kompromisů.

Když jsme tvořili a navrhovali design budovy, neměli jsme vybraný pozemek. V čem je naše datové centrum unikátní, je především jeho schopnost fázování a postupného růstu s tím, jak budeme potřebovat. A to jak co se týče podlahové plochy, tak i potřebného výkonu.

Jen pro ilustraci: Technologické budovy stavíme ve dvou fázích, v každé je 1 500 m2 pro IT technologie, stavebně je každá fáze koncipována jako výstavba 4 samostatných sálů.

To samé škálovatelnost napájení a chlazení. Jsme schopni růst v cca 200kW krocích, a to velmi rychle podle toho, jaká je skutečná potřeba. Investujeme v okamžiku, kdy potřebujeme, ne dopředu.

Tento design a principy jsme tvořili asi půl roku a pak jsme je jen přenesli na finální pozemek. Ta sedmička z toho vznikla de facto náhodou. Hloubka detailu projektu je závislá na fázi, v které se nacházíme.

Šli jsme přes studii, dokumentaci pro územní povolení a stavební povolení a dnes už máme detailní realizační dokumentaci. Když se vytiskne, tak zabere docela velký kancelářský stůl.

Kromě moderního vzhledu se bude moci DC7 pochlubit i moderními technologiemi. Jaké jsou podle vás největší benefity nového datového centra?

Určitě systém chlazení. Plánujeme využít nepřímé chladicí jednotky od firmy Hoval. Klademe velký důraz na efektivitu chlazení a nízkou energetickou náročnost celého systému s maximální podporou freecoolingu.

Zajímavý je i systém napájení, kde při plném osazení jednoho technologického křídla máme 4 napájecí rozvodky tvořené napájecím trafem, motorgenerátorem, systémem UPS a distribuční soustavou, které jsou zapojeny do systému multifeed.

No a určitě důležitou oblastí je řešení fyzické bezpečnosti datového centra. Z tohoto pohledu to bude určitě špička ve střední Evropě. A s tím jsou v dnešní době spojeny i provozní standardy takovýchto objektů. Hlavní zásluhu za jejich dodržování má tým, který kolem datového centra funguje a který má značné zkušenosti.

Housing, pronájem prostor disaster recovery nebo místností na testování. Služby, které nabízejí datová centra, jsou skutečně různorodé. V čem spočívá největší síla nové DC7?

Podle mě je to kombinace dvou věcí. Tou první je právě schopnost provozovat datové centrum a zkušenosti našich lidí s jeho provozem. Druhá je síla T-Mobilu a schopnost zkombinovat datacentrové služby s klasickými telco službami a službami z oblasti ICT, jako je cloudová infrastruktura, bezpečnost a řada dalších růstových oblastí na telco trhu.

Tím jsme schopni pro zákazníka připravit opravdu unikátní nabídku a být pro něho tím správným partnerem.

Komerční provoz datového centra je plánován v první polovině roku 2018. V jakém stadiu se aktuálně stavba nachází a jaké jsou další plány?

Je to až neuvěřitelné, ale pokračujeme dle původního harmonogramu bez zdržení. V tuto chvíli developer staví budovu, hrubou stavbu. My vybíráme dodavatele technologií. Řada z nich je již vybrána a finalizují se smlouvy na dodávku. V podstatě od 2. 10. plánujeme zahájit jejich instalace.

Pokud byste si měli vybrat jeden nejoblíbenější designový prvek, který se bude nacházet v DC7, který by to byl?

Jedná se o technologickou budovu, takže naše priorita je investovat do technologií. Ale v rámci možností, které máme, se snažíme i technologické prostředí zpříjemnit pro lidi. A to jak pro zákazníky, tak i budoucí kolegy odpovědné za provoz tohoto datového centra. Chceme vybudovat příjemný vstupní vestibul a rozumně upravit okolí datového centra.

Původně jsem chtěl uvést jako designový prvek krásný malý motorgenerátor, který se nám podařilo dovést od kolegů ze Slovenska a který chceme umístit v rámci vstupní haly. Určitě to bude krásná dominanta tohoto prostoru.

Ale nakonec si asi vyberu ten „ošklivý základní kámen“, co Jirka Skalický nechal vykopat v našem datovém centru THP. Je to věc, která má historii a symboliku, a věřím, že stavíme na dobrých základech.

https://www.t-mobile.cz/images//ef0b0126-06e3-43cf-a668-3a1f1cb2b651.jpg