Zpět

3 jednoduché věci, které vás ochrání před ransomware

Ransomware WannaCry udeřil na svět jako novodobá morová rána. Infikoval statisíce počítačů a nevyhnul se ani známým a velkým společnostem. Nůž na krk dostali všichni, včetně Disney Studios, kterým hackeři ukradli poslední díl Pirátů z Karibiku.

Naštěstí se objevil hrdina, který náhodou objevil způsob, jak šíření viru zastavit. Vzápětí se začal bát o svůj život, protože tvůrcům ransomware zkazil radost z očekávaných zisků. A právě snadno vydělané miliardy jsou důvod, proč budou firmy i jednotlivci po celém světě v budoucnu čelit opakovaným nájezdům stále chytřejších virů.

Když se zeptáte lékaře, jak se bránit novým nebezpečným infekcím, dá vám několik jednoduchých rad. Dodržujte osobní hygienu, udržujte se v kondici, jezte a pijte bezpečné potraviny a nechovejte se rizikově. Podobně prosté jsou i zásady v elektronickém světě.

1. Zálohujte!

Používejte profesionální zálohovací systém, který zálohuje automaticky a ve verzích. Automatizace je důležitá kvůli schopnosti zbavit uživatele otravné povinnosti myslet na to, že má v určitý čas začít kopírovat vybrané soubory na nějaké záložní úložiště. Verze zase přispívají k tomu, že si můžete ze zálohy obnovit verzi z minulého pátku nebo z ledna. A třeba i tu poslední „zdravou“, která ještě není infikovaná.

Když se pak objeví na obrazovce hláška „zaplať, nebo smažeme data“, jen se usmějete, zformátujete disk, nahrajete čistý operační systém a obnovíte ze zálohy čistá data. Bude vás to stát nějaký čas, ale ne zaplacené výkupné.

Pozor na různá on-line úložiště, která nezkušení uživatelé považují za zálohu. Pokud si obsah svého lokálního disku kopírujete do veřejného cloudu a myslíte si, jak jste v bezpečí, jste na omylu. Soubory napadené virem si takto zkopírujete z počítače do vaší on-line „zálohy“ a výsledkem je, že máte infikovaná data jak u sebe, tak v cloudu.

Proto je tak důležité používat profesionální zálohovací systém a především ukládání zálohovaných dat v oddělených verzích podle času.

2. Používejte kvalitní antivirový systém

Mějte na paměti, že antiviry zdarma poskytují jen základní ochranu a jsou určeny primárně pro domácnosti. Je to jako vybavit hasičskou jednotku kapesníky místo kyslíkových masek. Pokud se chcete cítit alespoň trochu v bezpečí, nezbývá než sáhnout po něčem osvědčeném jako jsou třeba produkty firmy Kaspersky Lab. Ta obvykle reaguje na nová nebezpečí ransomware nejrychleji.

3. Cloud může být přítel

Profesionální cloudová řešení pro firemní klientelu provozovaná technologickými giganty mají za sebou práci desítek tisíc vývojářů, investice v mnoha miliardách dolarů a armádu bezpečnostních expertů. Za rozumný peníz si tak každá firma může dovolit pronájem takové porce IT služeb, které pro sebe potřebuje.

V českém prostředí převažuje zejména finanční pohled na věc a jako hlavní výhoda se zmiňuje úspora peněz, kdy flexibilní pronájem nahradí vysoké jednorázové investice do budování vlastního IT a provozní náklady.

Nicméně já vidím jako hlavní výhodu to, že si jakákoliv firma za pár korun sáhne na ty nejlepší technologie a zabezpečení, které by vlastními zdroji nikdy nebyla schopná vyvinout. V ceně pronájmu jsou i automatické bezpečnostní aktualizace a updaty na nejnovější verze aplikací, což je také jeden z hlavních předpokladů úspěšné obrany.

Stejně jako mít svá data v profesionálním cloudu obehnaná vysokými a pevnými hradbami špičkových bezpečnostních filtrů, které jsou v případě Office 365 také v základní ceně.

Shrnutí

Tak jako v medicíně, prevence je nejlevnější a nejúčinnější. Pokud to s vaším podnikáním myslíte vážně, pořiďte si kvalitní antivirovou ochranu, profesionální zálohovací systém s verzováním a zvažte přechod na cloudový kancelářský software od respektovaného poskytovatele. Anebo to můžete risknout a nedělat nic. Třeba se vám všechny další útoky vyděračských virů vyhnou.

https://www.t-mobile.cz/images/13f5e874-5608-457c-9131-895543dcac8d.jpeg