Zpět

Budoucnost parkování s ParkDots

Potřebuje svět „další chytrou parkovací aplikaci“? Ačkoli je parkování jednou z nejpalčivějších otázek, jež musí města řešit, parkovacích aplikací je zřejmě příliš mnoho. Rychlý pohled na AngelList odhalí 384 parkovacích startupů, přičemž seznam určitě není vyčerpávající.

Většina parkovacích startupů však svůj byznys model (pokud vůbec nějaký mají) staví na premise, že jejich báječnou parkovací aplikaci budou hned od začátku využívat všichni a že všechny potíže budou rázem tytam. To se ale (v 99.9% případů) nestane. Města jsou jako obrovské lodě, u kterých změna kurzu není nic jednoduchého.

Nejsou moc flexibilní a změna ze dne na den není možná kvůli nejrůznějším nařízením a zákonným opatřením, platným pravidlům parkování atd. Navíc může stávající systém parkování a platby za něj být velmi komplexní a jednotlivé kousky skládačky třeba nejsou zvyklé „spolu komunikovat“. Proto je zásadní pochopit celý kontext.

Posedlost technologií

Možná za touto posedlostí vězí vzestup IoT anebo dlouho očekávaná (a dosud ne zcela dodaná) síť NB-IoT. „Máme tu nízkoenergetickou síť pro senzory, kterým baterie vydrží roky, jsou připojené ke cloudu a dokáží sledovat obsazenost. Pojďme je rozmístit všude a vyřešíme všechny potíže.“ Technologické společnosti mnohdy dobře neznají parkovací sektor a jejich projekty obvykle spočívají na technologiích, jež už mají ve svém portfoliu. Navíc je pohání nadšení okolo chytrých měst spíše než potřeby zákazníků.

Lidé z ParkDots nezahajují rozhovory se starosty popisem různých senzorů nebo mobilních aplikací. Nejdřív se zeptají na pět hlavních problémů, kterým v oblasti parkování musí město čelit. Ačkoli to zní jako otřepané klišé, jde vždy v první řadě o pochopení zákazníkových potřeb a o to mu nabídnout nejlepší řešení. V mnoha případech překvapivě senzory ani nejsou potřeba…

Městu, ve kterém se využívá starý systém parkovacích lístků nebo plateb přes SMS, jen stěží senzory pomohou zlepšit vymáhání plateb a platební morálku. Bez upgradu základů, zavedení správné strategie a úpravy pravidel by senzory jenom řidičům pomáhaly snáz nalézt volné místo. Město by s nimi ale stejně mělo značné výdaje.

Směrem ke komplexnímu systému parkování

Platforma ParkDots poskytuje systém chytrého parkování a jako taková se snaží tento zmatek uspořádat. Nabízí metodu, která městský parkovací systém buduje krok za krokem. Zavedení mobilní platby za parkování (prostřednictvím aplikace) následované integrací již existujících možností platby, např. na základě SPZ, nevyžaduje od města velké investice a je rychlým řešením.

Nahrazení starých platebních automatů a digitalizace procesu vystavování povolení je na investice náročnější, ovšem zároveň tvoří základ kvalitního parkovacího systému. Ten by v tomto případě byl interoperabilní a umožňoval by využití pokročilejších parkovacích strategií v praxi. Úspory vzniklé nižšími cenami jednotlivých transakcí (mobilní platba versus platba prostřednictvím SMS) a účinnějšími kontrolami by navíc umožnily buďto další investice do stavby nových parkovišť anebo upgrade parkovacího systému s pokročilými moduly.

Klíčové je zákazníkovi poskytnout hodnotu a nabídnout mu užitečnou technologii. Chytrý parkovací systém musí být flexibilní a schopný se přizpůsobit různým scénářům. Nesmí vyžadovat „minimální velikost projektu“. A nejde jen o to prostě navádět řidiče k nejbližšímu volnému parkovacímu místu, ale i účinně vymáhat dodržování maximální povolené doby parkování a odhalovat nedovolené parkování (např. na dobíjecích stanicích). Důležitá je i schopnost inteligentně rozpoznávat obyvatele na jejich rezervovaných parkovacích místech.

Parkování 2.0 a dále

Jsme svědky globálního posunu v oblasti parkování. Zatímco dnes převažují staré metody parkování z dvacátého století, představované papírovými parkovacími lístky anebo platbami přes SMS, směřuje vývoj k užití SPZ jakožto nejuniverzálnějšího jmenovatele. Pokud navíc chceme uspět i v dlouhodobém horizontu, musíme se připravit na éru připojených aut, kdy se bude řada paradigmat v oblasti parkování měnit. A změna to bude převratná.

Lidé z ParkDots jsou si jistí, že jejich platforma obstojí. Budují platformu s parkovacími službami, kterou bude možné používat prostřednictvím jejich aplikace anebo s pomocí aplikací třetí strany. Představte si systémy podobné Alexe, které budou zahrnuté v připojených automobilech zítřka. V těch dokážete vyhledat, zarezervovat nebo zaplatit parkovací místo za použití hlasových povelů. Díky moderní mikroservisní architektuře platformy ParkDots, kde mezi sebou moduly komunikují prostřednictvím API, je platforma připravená na éru konverzačních UI, jež parkovací služby dodají přímo k vám.

Představte si, že přijedete ke vjezdu do parkoviště a automatická čtečka SPZ vás pozná a pustí vás dovnitř. Když už budete s nakupováním hotoví, jednoduše nastoupíte do auta a vyrazíte k výjezdu. Závora se automaticky zvedne a vám, podobně jako v případě aplikace Uber, přijde diskrétní zpráva, že byla provedena platba za parkování, a to prostřednictvím uložených údajů o platební kartě. Budoucností parkování na ulici i na parkovištích je parkování zcela automatické a bezobslužné.

https://www.t-mobile.cz/images/6ccc1173-daaf-407d-87f7-67d0485eaf4c.jpg