Zpět

Hygge vám vyčaruje příjemnou atmosféru po celý rok

Vánoční čas je již bohužel za námi, ale to neznamená, že musíte všechny světýlka a svíčky odložit do skříně. Díky jednomu slovíčku – hygge, za kterým se skrývá celá filozofie, si vyčarujete příjemnou atmosféru po celý rok.

Hygge – klíč k šťastnému životu

Hygge u nás v posledních letech proslavili Dánové, kteří patří k nejšťastnějším národům na světě. Platí vysoké daně, jejich odvody státu se pohybují pro nás v neskutečných číslech. Tak proč by měli být spokojeni s tím, jak žijí? Odpovědi jsou hned dvě:

1. Dánové vidí, že jejich finance, které odcházejí státu, se i reálně využijí.

2. Hygge.

V Dánsku mají vlastní Institut štěstí, kde zjišťovali, proč jsou ti Dánové takoví šťastní. Mezi nejčastějšími odpověďmi se vyskytovalo hygge. Nazvěte to filozofií nebo životním stylem. Kouzlo hygge se ukrývá i v každodenních maličkostech, kdy si po příchodu z práce dopřejete chvilku klidu v oblíbeném křesle s dobrou knihou.

Co to hygge vlastně je?

Pod tímto pojmem se ukrývá vše, co nám dělá radost, vykouzlí nám příjemnou atmosféru, při čem si odpočinete a nemusíte myslet na špatné věci. Pod touto charakteristikou si každý představí něco jiného, ale mezi nejčastější hyggelig momenty patří:

1. Zapálené svíčky. Dánové patří mezi největší spotřebitele vosku. Svíčky hoří v jejich domácnostech téměř nonstop, protože poskytují požadované tlumené světlo.

2. Tlumená světla. Při tom tlumeném světle ještě chvilku zůstanu. Hygge se promítlo i do interiérového designu. Chcete-li žít jako Dánové, zapomeňte na jednu centrální lampu se silným světlem. Namísto toho rozmístěte po pokoji několik malých lampiček s teplými tlumenými tóny.

3. Koutek na čtení nebo pro návštěvy. Každý hygge domov má svůj koutek, kde může být jedno nebo dvě křesla, lampičky nebo světelný řetěz a stolek. Koutek může být dokonce schovaný pod schody. Pointa je, abyste se v koutku cítili dobře a aby vyzařoval příjemnou atmosféru.

4. Designové kousky. Dánové si v rámci hygge dopřejí jeden nebo dva designové předměty. Nejčastěji je to křeslo nebo lampa od Poula Henningsena.

5. Společný večer. Aby to nevypadalo tak, že hygge se ukrývá pouze v materiálních věcech. Spočívá především v momentech. Pozvěte své kamarády na večeři, hrajte stolní hry a udělejte si z toho milou tradici. Hosté se u vás budou cítit dobře, vy budete spokojený hostitel a zažijete to pravé hygge.

6. Rodinné chvilky. Čas strávený s rodinou před televizí, kdy každý ťuká do mobilu nebo surfuje na notebooku, není hygge. Pointa je, abyste aktivity dělali spolu. Mohou to být opět zmíněné stolní hry, ale i pečení palačinek s dětmi, případně vychutnávání si domácího čerstvého pečiva s partnerem.

7. Piknik za každých okolností. Jedení venku k hygge bezpodmínečně patří. Vychutnat si oběd s rodinou na zahradě nebo večeři v lese během západu slunce přináší příjemné vzpomínky. Oprášit můžete i staré dobré opékání, které jsme jako děti milovali.

8. Zeleň. Máte doma jednu rostlinu, a tím vaše obýváková džungle končí? Hygge vás podpoří v pěstování zelených rostlinek, které jsou uklidňující, a každý kousek vašeho bytu bude působit útulně.

S takovým seznamem bych mohla pokračovat do nekonečna. Hygge nás však učí jednu věc – vážit si času stráveného s rodinou a kamarády. Přesně to, o co se snažíme právě o Vánocích.

Vím, že podle testování máme nejlepší síť se super internetovým pokrytím, ale zkuste aspoň na chvíli odložit svůj smartphone a naplno se věnovat svým blízkým během celého roku. Na Vánoce pak můžete vzpomínat na všechny krásné chvíle, které jste během posledních 12 měsíců spolu zažili. :)

https://www.t-mobile.cz/images/13c7cbac-f340-4c40-bbdb-ba52605b1cb0.jpg