Zpět

Projekt BeeTech si našel své včelky

O tom, že včelaři si mohou zkontrolovat stav úlu z pohodlí svého domu, jste si mohli přečíst v našem článku, v němž jsme vám představili projekt BeeTech. Nyní jsme vybraným včelařům rozdali úlové váhy, díky kterým jsme je ušetřili nejednoho žihadla.

Na konci října se setkali včelaři Jan Bartoška (ČZU), David Enc (IBM) a koordinátor projektu Ondřej Kožina (T-Mobile) v našich prostorách na Roztylech, aby si ještě blíže představili projekt BeeTech, ale hlavně aby udělali radost 16 včelařům.

Jan Bartoška (ČZU) představil interaktivní portál vcelstva.czu.cz, který slouží včelařům, ale i veřejnosti. Včelaři si zde mohou zaregistrovat svá stanoviště včel či napojit vlastní váhu nebo jiná elektronická zařízení, která se nacházejí přímo v úlech. Využít mohou také úlovou kartu, na které si vedou záznamy o chovu včel.

David Enc (IBM) vyprávěl o směřování projektu BeeTech, který bude zaměřen na analýzu sbíraných dat a na hledání různých souvislostí, které by pomohly včelařům ještě efektivněji shromažďovat údaje o svých včelkách.

A co vlastně od nás včelaři dostali? Kromě již zmíněné úlové váhy si mohou včelaři vyzkoušet na dva roky připojení do sítě Sigfox, která umožňuje sledovat různé parametry úlu, jako například váhu, teplotu a vlhkost.

Jak celé přebírání vah probíhalo, si můžete prohlédnout v tomto videu.

https://www.t-mobile.cz/images/93be64c8-c077-4172-a762-d5f0fb6458c8.jpg