Zpět

Propojte dodavatelský řetězec pomocí komunikace M2M

Řízení chytrých dodavatelských řetězců pomocí komunikace M2M (Machine to Machine) představuje jednoduchý způsob, jak zefektivnit byznys procesy a zvýšit spokojenost mezi zákazníky. Společnost T-Mobile (člen skupiny Deutsche Telekom) poskytla digitální řešení výrobci komínů společnosti IZOMAT s.r.o.

Komunikace machine to machine (M2M): Když odborníci a představitelé průmyslu mluví o této nové technologii v rámci internetu věcí (IoT), často mají na mysli výrobu a IT, které s ní souvisí. Zpravidla míní systémy a software využívané v obchodech, na propojení strojů a výrobních zařízení nebo při samoříditelných výrobních procesech v chytrých továrnách.

V průmyslu budoucnosti se ale všechno netočí kolem chytrých továren. Jde také o možnost spolupráce přes hranice kanceláře a firmy. Chytré továrny, kyber-fyzikální systémy a internet věcí nabízejí nové příležitosti pro spolupráci a přidanou hodnotu. Zapojení různých partnerů do dodavatelského řetězce zajistí větší flexibilitu, komplexnost a rychlost výrobního procesu, což přesně odpovídá požadavkům dnešního zákazníka.

M2M umožňuje zeštíhlené procesy

Pro propojený dodavatelský řetězec je potřeba využívat i jiné informační technologie: výchozí informace a procesy musí být digitalizované. Řetězec se skládá z chytrých zařízení a chytrých služeb, které navzájem komunikují pomocí M2M a poskytují informace a analýzy.

Získané informace jsou pro řízení dodavatelského řetězce velmi cenné. Tato nová technologie znamená, že celý dodavatelský řetězec má i svou virtuální podobu: neustále se shromažďují a vyhodnocují údaje o zásobách produktů, toku zboží a stavu výroby.

A výhody? Zeštíhlené procesy. Společnosti, které propojily celý dodavatelský řetězec, mohou ušetřit peníze na řízení cen objednávek, snížit ceny za práci s materiálem, nebo za udržování zásob zboží a zároveň zajistit vyšší dostupnost výrobků.

Pomocí řešení M2M se nám podařilo významně zeštíhlit logistiku zboží společnosti IZOMAT s.r.o.

Osvědčené postupy: IZOMAT s.r.o.

Česká společnost IZOMAT s.r.o. byla založena roku 1992 a specializuje se na výrobu a instalaci komínů a vzduchotechniky. Její široká zákaznická základna se skládá z majitelů nemovitostí, zástupců realitního sektoru a velkých dodavatelů průmyslových komínů a vzduchotechniky.

Aby pokryla požadavky tak rozmanité klientely, musela společnost IZOMAT zeštíhlit svou logistiku. S využitím komunikace M2M jsou dnes prostřednictvím internetu navzájem propojené různé části dodavatelského řetězce, které zároveň komunikují i s centrální platformou. Díky tomu má v současnosti každý zaměstnanec okamžitý přístup k údajům o stavu objednávek, a může tak zákazníkům podat relevantní informace.

Propojování se ovšem nezastavilo u řízení dodavatelského řetězce. Díky komplexnímu řešení IP telefonie dostali všichni zaměstnanci společnosti IZOMAT s.r.o. chytrý mobilní telefon, aby mohli sledovat stav objednávek, svoje maily a jakékoli další materiály související s prací, ať jsou kdekoli.

„Řešení poskytovaná společností TMCZ využívají LTE a mobilní technologie, které nám napomáhají zlepšovat služby pro naše zákazníky, takže ušetří čas i peníze,“ vysvětluje Jaroslav Urbánek, pracovník oddělení IT společnosti IZOMAT.

Bezpečně propojeni

Společnost měla v minulosti potíže s telefonním a internetovým připojením. Dnes mohou především obchodní zástupci využívat zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo notebooky a připojit se na internet pomocí mobilních hotspotů.

V kombinaci s cloudem, kde lze online shromažďovat data, jsou zaměstnanci plně mobilní, ať už pracují z domova, jsou na schůzce s klientem anebo v terénu. Komunikace mezi kolegy se také zlepšila díky novému tarifu. Ten poskytuje zdarma neomezený počet hovorů na mobilní i pevné linky.

Další klíčovou otázku pro společnost IZOMAT představovalo zlepšení jejího bezpečnostního systému. Bezpečností kamery a alarmy na skladištích, tranzitních zónách a na stavbách dnes jsou připojené k bezpečnostnímu systému mobilních dat. Ten pak pomocí komunikace M2M zalarmuje hlídače v případě, že se děje něco neobvyklého. Zabezpečení různých objektů je tak v současnosti mnohem účinnější než dřív.

https://www.t-mobile.cz/images/5ac0bc7c-4643-4210-a317-8a42deca4e90.jpg