Zpět

Technologie M2M hlídá osamělé seniory

Machine to Machine (M2M) je technologie, díky které dokáží dva a více přístrojů komunikovat mezi sebou bez zásahu člověka. V dnešní době je tato technologie běžně rozšířená. O jednom zajímavém řešení jsme psali ve článku Jak docílit, aby zákazníkům nikdy nedošel papír, kde se prostřednictvím M2M samy „hlídají" tiskárny. Dokáží rozpoznat stav tonerů, papíru a dokonce si i samy volají servisního technika atd. Hlídat a sledovat můžeme prakticky cokoli. Bylo jen otázkou času, než někdo vymyslí využití M2M technologie i pro sledování rizikových skupin populace.

fotografie lidí, kteří si prohlížejí nabídku na tabletu

Od nápadu k realizaci

Se zajímavým nápadem „hlídat" lidi, konkrétně seniory, přišla společnost Linnet EU, která v té době provozovala call centrum se zaměřením na telemarketing. Osobní zkušenost nastartovala rozšíření působnosti o další služby. Díky tomu je nyní také provozovatelem tísňové služby pro seniory Anděl na drátě a právě tato služba plně využívá technologii M2M.

Jak může M2M zachránit život?

SIM karta M2M s GPS lokátorem je umístěná v jednoduchém zařízení, které má zabudovaný reproduktor, mikrofon a jedno jediné tlačítko. Na výběr mají senioři hodinky, které mají na ruce nebo přívěsek zavěšený na krku. V případě nepříjemné či krizové situace, kterou může být pád, nevolnost, pohroma v domácnosti nebo dezorientace kdekoliv venku, zmáčkne senior tlačítko a za chvíli se spojí s operátorem, který mu pomůže problém vyřešit nebo zajistí přivolání pomoci.

Intuitivní asistence

Pro starší z nás je občas problém osvojit si nové návyky. V případě, že si senior zapomněl zařízení ráno nasadit, samo vyšle signál operátorovi, který na zařízení zavolá a doporučí seniorovi, aby si hodinky vzal na ruku. Stejné signály informují operátora, když je potřeba zařízení nabít, pokud senior nevykazuje žádný pohyb v době, kdy to není obvyklé nebo i v případě pádu. Někdy operátora signalizace upozorní na to, že senior jde místo domů na druhý konec města, kam obvykle nechodí.

V takových případech operátor seniorovi zavolá a zjišťuje situaci. Může se stát, že zabloudil nebo je jen dezorientovaný. Pokud senior vůbec nekomunikuje, může operátor na místo poslat zásahové vozidlo tísňové péče, zavolat záchranku, ale často se situace vyřeší přivoláním sousedů nebo někoho z rodiny. Operátor může také pravidelně připomínat léky, návštěvu lékaře nebo i zajistit řemeslníka a dohlédnout na správné provedení a vyúčtování práce.

Čím méně, tím lépe

Aby senior vedle hodinek nebo přívěsku nemusel mít ještě mobilní telefon nebo pevnou linku, funguje toto zařízení i pro kontakt s rodinou nebo přáteli. Pokud si chce senior zavolat, ozve se operátorovi a ten ho s danou osobou jednoduše propojí.

Linka důvěry pro osamělé

Někdy senior nic nepotřebuje, ale připadá si osamělý. V rámci této služby si může jen tak popovídat s operátorem nebo se s ním i poradit. Z operátorů se pak stávají doslova andělé a senioři mají na drátě svou oblíbenou „Aničku", „Lenku" nebo „Marušku", která je vždy ochotně vyslechne.

Benefity

Celá služba funguje prostřednictvím VPN a není přínosem jen pro osamělé seniory, ale také pro samotné operátory. Díky tomu, že mohou pracovat z pohodlí domova, zvládnou toto povolání vykonávat i osoby se sníženou pohyblivostí. Technicky je komunikace uskutečňována prostřednictvím Telefonní linky Premium, která funguje stejně v call centru i doma.

Celkovým benefitem je zvýšení sebedůvěry seniorů, kteří se mohou věnovat svým aktivitám, jako je např. rybaření nebo turistika, beze strachu, že se v případě potřeby nedovolají pomoci.

 

Společnost Linnet eu s.r.o. je česká společnost, která se zabývá telemarketingem. Společnost napomáhá v integraci osob se zdravotním hendikepem. Na pozicích telefonních operátorů zaměstnává osoby se zdravotním postižením a mají také status chráněné dílny. Od roku 2017 spustili tísňovou a asistenční péči pro seniory a tělesně postižené pod značkou Anděl na drátě.

Máte nápad na M2M komunikaci a potřebujete poradit?

https://www.t-mobile.cz/dcpublic/blog-m2m-seniori.jpg