Zpět

TOP 5 způsobů, jak digitalizace promění vaše pracoviště

Do roku 2020 bude dle studie IDC vyvinuto až čtvrt miliónu unikátních aplikací typu IoT (Internet věcí). Za vším můžeme hledat digitalizaci. Podívejte se, jaké plusy a mínusy přináší digitalizace do vaší kanceláře.

1. Rozšířená spolupráce

Je známé, že chytré zařízení pomáhá zaměstnancům zůstat v kontaktu, i když jsou v různých kancelářích nebo částech světa. Cloudové služby jim umožňují sdílet velké soubory a videokonferenční nástroje umožňující komunikaci tváří v tvář.

Slyšeli jste však už o robotech? Uživatelé se mohou pomocí tabletu nebo mobilního telefonu připojit do vzdáleného místa s robotem, který se díky video obrazovce stane jejich virtuálním záskokem.

2. Vyšší produktivita

Představte si kávovar, který nepřetržitě komunikuje s vaším chytrým telefonem. Vy si můžete zvolit svoji oblíbenou kávu a začít ji vařit, aniž byste museli opustit své kancelářské křeslo. Jen si pomyslete, kolik času byste ušetřili, když byste nemuseli čekat ve vaší kuchyňce – a představte si všechny ty zprávy ve své schránce, kterými byste se mohli místo toho zabývat.

Studie také ukázaly, že zdraví zaměstnanci jsou produktivnější. I proto společnosti začínají podporovat různé fitness zařízení. Podle společnosti Tractica více než 75 miliónů technologických zařízení, která lze nosit jako součást oděvu na sobě, se bude do roku 2020 používat v kancelářských prostředích a mnohá z nich budou poskytována zdarma jako součást wellness programů společnosti.

3. Vylepšená bezpečnost

Čidla umožňující společnostem sledovat produktivitu zaměstnanců mají další přidanou hodnotu – bezpečnost. Například zařízení začleněné do oděvu může indikovat, zda technik pracující na elektrickém vedení nebo na vzdálené ropné plošině neutrpěl pád. Společnost pak může rychle reagovat a zkontrolovat stav zaměstnance v reálném čase. Pokročilejší zařízení integrovaná do oděvu mohou zachycovat i biotelemetrické údaje, např. tep a dýchání uživatele.

4. Složitější správa zařízení

S rostoucím počtem připojených zařízení roste také složitost jejich řízení. Pracovníci získají kromě obvyklé funkce smartphonu doplňkovou funkci: ovládání zařízení umožňujících IoT.

Mnohé z připravovaných zařízení umožňujících komunikaci s Internetem nebude mít obrazovku a jejich složitost se zvýší díky celé řadě operačních systémů. Zaměstnanci a IT útvary budou mít širší škálu platforem, s nimiž se budou muset potýkat a které budou vyžadovat školení o tom, jak ovládat a spravovat připojená zařízení.

5. Nové role v zaměstnání

Zaměstnání související s cloudem a big daty se více než kdy jindy stávají specializovanější. Výzkumná společnost Gartner uvedla, že počet pracovníků na pozici Chief Digital Officer (CDO) stoupá, a předpovídá, že do roku 2015 bude mít 25 % společností jednoho takového pracovníka, který bude řídit jejich digitální cíle.

V budoucnu začneme častěji vídat hlavní vědecké pracovníky zabývající se daty, datové analytiky a dokonce hlavní pracovníky zkoumající spokojenost zákazníků.

https://www.t-mobile.cz/images/cee5ebec-d7fd-40da-939b-574c99dc33eb.jpg