Internetové pokrytí v pražském metru se rozrůstá

Jana Šupolíková
technologie smart city

Nově se k vysokorychlostní mobilní síti LTE připojíte i ve stanicích metra Hlavní nádraží, Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice. Tyto čtyři stanice metra C rozšiřují pokrytí pražského metra LTE signálem na celkem 16 stanic. Do konce března roku 2020 se počet stanic pokrytých vysokorychlostním internetem ještě zdvojnásobí.

Článek: Internetové pokrytí v pražském metru se rozrůstá - náhled

Nově pokryté stanice metra jsou prozatím v testovacím provozu, a to od 30. září 2019. V následujících týdnech budeme s ostatními operátory technologii postupně dolaďovat podle aktuálního provozu.

Dalších 16 stanic s pokrytím LTE najdete od března 2020 na trasách A a B. Konkrétně půjde o 6 stanicích na trase A mezi Muzeem a Dejvickou. A o dalších 10 stanic na trase B mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou.

„Díky novému vedení v DPP můžeme konečně využívat vysokorychlostního pokrytí na dalším úseku pražské sítě metra. Aby MHD využívalo skutečně co nejvíce lidí, musí být rychlá, spolehlivá, cestující se v ní musí cítit dobře a je důležité, aby také měli možnost využívat vymožeností moderní doby, jakou LTE pokrytí bezesporu je," doplňuje Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Kompletní pokrytí metra do konce roku 2021

K pokrytí sítí LTE v celém rozsahu metra zbývá dovybavit nejmodernějšími zařízeními ještě 29 stanic a přilehlých tunelů. Původní plán počítá s pokrytím signálu ve všech úsecích nejpozději do konce roku 2022. Budou-li práce pokračovat stejným tempem jako doposud, je pravděpodobné, že cestující budou moci využívat vysokorychlostní připojení ve všech úsecích metra již na sklonku roku 2021. Všechny zainteresované subjekty pro to dělají maximum.

Pouze v noci a na vlastní náklady

Výstavba LTE sítě se může zdát pomalá, ale opak je pravdou. Lze pracovat pouze v noci, v krátké době necelých tří hodin, kdy vlaky nejezdí. Výstavbu je třeba koordinovat s probíhající rekonstrukcí některých stanic a tunelů, které mají přednost, a během kterých síť LTE instalovat nelze. Každou noc pracuje v metru na 70 techniků operátorů. Pro instalaci a montáž sítě LTE do jedné stanice je potřeba 50 hodin (+ hodiny příprav před samotným vstupem do tunelu), pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi zabere 2 měsíce v obou směrech.

Konsorcium operátorů a společnosti CETIN pokrývá pražské metro 4G technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje naše společnost T-Mobile Czech Republic. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí v průměru 10 milionů Kč v závislosti na jeho délce.