Budeme místo do ordinace chodit na videochat?

Markéta Křůpalová

Markéta Křůpalová

Chtěli byste se vidět se svým lékařem online? Mnoho pacientů vyslovilo přání konzultovat svůj zdravotní stav pomocí moderních technologií. Ani samotní lékaři se novým trendům zdravotní péče nebrání. Svou roli v jejich postoji hraje i tlak způsobený rostoucí a stárnoucí populací. Končí doba čekáren plných kašlajících a smrkajících pacientů?

Videochat s doktorem

Větší flexibilita pro lékaře

Velkým tématem, nejen v českém zdravotnictví, je přetíženost lékařů. Často pracují spoustu hodin nad rámec své běžné pracovní doby a tím trpí jejich soukromý a rodinný život. Pokud se ke své práci starají ještě o dítě, není výjimkou, že ho vidí pouze večer, když mu dávají pusu na dobrou noc. Opustit uzavřený svět ordinace a začít pracovat z pohodlí svého obýváku či kuchyně je tedy lákavé pro spoustu z nich. Pozitivní proměnu přiznávají i lékaři z Velké Británie, kteří se profesně již přeorientovali z praktických lékařů na online konzultanty. Své "ordinační hodiny" si plánují, když jsou jejich děti ve škole a další práci stíhají i večer, poté co jejich potomci usnou. Lepší kvalita života ale není jediným benefitem lékařské péče online.

Ekonomický potenciál

Zásadní množství pacientů, které potkává praktický lékař každý den, přichází s problémem či potřebou, kterou lze vyřídit rychle. Jedná se o pravidelné konzultace, vyzvednutí výsledků testů nebo předepsání receptů na léky. Všechny tyto případy jde podle některých odborníků odbavit online. Ve Švédsku dokonce spočítali, že až 45 % z návštěv u praktických lékařů by šlo vyřídit pomocí telekomunikačních a online služeb. A teď to podstatné – virtuální návštěva u lékaře je, dle odhadů, až o dvě třetiny levnější než osobní.

Řešení nedostatku lékařů?

Nedostatek lékařů trápí nemocnice a ministerstva zdravotnictví po celém světě. V USA spočítali, že jim chybí 50 000 doktorů oproti plánovaným potřebám pro rok 2030. Dohnat manko je nereálné, leda že by se Američané vydali cestou Asie, kde už běžně fungují online služby jako jsou např. Halodoc, Doctor Anywhere nebo Ping An Good Doctor. Komerční firmy po celém světě investují bilióny korun do sektoru zdravotní péče. Vidí zde obrovský potenciál, který navíc roste s dozrávající generací milující funkční a intuitivní aplikace a kvalitní online servis. Trend je jasný, podle odhadů IHS Markit se jen v USA zvýší počet online lékařských konzultací z 22 milionů v roce 2017 na 105 milionů v roce 2022.

Další výhodou telefonické či online lékařské konzultace je její cena pro koncového pacienta. To ovšem dává smysl především v zemích, kde za lékařskou péči platí právě přímo pacient. Benefity pro země jako je Česká republika zůstávají především rychlá dostupnost, pohodlí a časová úspora. Budeme se s lékaři vídat i nadále v ordinacích, nebo začínající chřipku vyřešíme i na monitorech svých laptopů?

Sdílet článek:

Podobné články

Proč nám drony ještě nedoručují pizzu?

Dron - doručování pizzou

Již několik let se společnosti jako např. Amazon snaží o rychlý rozvoz svého zboží prostřednictvím dronů. Na obloze ale létající kurýry stále nevidíme. V čem je problém?

Přečíst článek

Bezpečnější Brdy díky traumabodům

Traumabod v Brdech

V místech, kde je v Brdech slabý, nebo dokonce žádný telefonní signál, jsou nově v provozu tzv. traumabody. Kde je najdete a jak fungují?

Přečíst článek

Cyberdog aneb tam, kde nalévá robot?

Cyberdog

Pražské sídliště u metra Nové Butovice v listopadu minulého roku ovládli roboti. Takový titulek byste možná čekali v bulváru. Zní to sice trochu nereálně, ale je tomu opravdu tak.

Přečíst článek