Kazimierz Dolny - první chytré město v Polsku

Katarzyna Sosnowska

Díky řešení T-Mobile se městečko Kazimierz Dolny stane nejpokročilejším chytrým městem v Polsku. Inspirujte se naším projektem, který zahrnuje hned 12 chytrých řešení.

Kazimerierz Dolny se nachází jen dvě hodiny cesty od Varšavy, v krásné oblasti na řece Vistule. Každoročně ho navštíví více než milion turistů. Od renesance, kdy bylo vzkvétajícím střediskem obchodu s obilím, se městečko příliš nezměnilo. Dnes je národní památkou, uměleckých centrem a skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody.

Projekt společnosti T-Mobile je důkazem, že nejnovější technologie lze použít i ve městě s výrazným historickým charakterem. Díky technologiím se pak město stává bezpečnějším a vstřícnějším vůči rezidentům i návštěvníkům.

Společnost T-Mobile Polsko díky inovativním chytrým technologiím město Kazimierz Dolny promění v první chytré město v Polsku. Bude sloužit jako příklad pro podobné budoucí projekty po celé zemi. Zároveň poslouží k rozšíření evropských aktivit společnosti Deutsche Telekom. Projekt zahrnuje dvanáct chytrých řešení. Fungují následujícím způsobem:

Dospějte snadno do svého cíle

Systém informací o dopravní situaci pomůže návštěvníkům, aby si cestu do městečka Kazimierz Dolny naplánovali bez zbytečných starostí. Řešení pomocí technologie velkých dat analyzuje pohyb vozidel a chodců a je schopné přinášet informace o situaci na silnicích v reálném čase. Dokáže odhadnout, kdy návštěvníci do města dorazí, a navrhnout jim alternativní trasy, aby se vyhnuli problematickým oblastem. Obzvláště užitečné bude během rušných víkendů.

Už jste tu? Zaparkujte bez stresu

Parkování s pomocí městského řešení chytrého parkování už nebude problém. Tato mobilní aplikace řidiče informuje o volných parkovacích místech a naviguje je k tomu nejbližšímu. Z hlediska města se jedná o klíčové řešení: pokud totiž auta snadno najdou parkování, sníží se provoz na silnicích, a tudíž i emise CO2.

Vystupte z auta a dýchejte čerstvý vzduch

Systém monitorování kvality vzduchu bude k identifikaci škodlivých emisí využívat nejkvalitnější senzory. Obzvláště účinný je ve vyhledávání zdrojů znečištění a v úspěšném boji proti vysokým emisím CO2.

Bezpečně všude

Ke zvýšení bezpečnosti v celém městě bude instalováno 40 chytrých kamer s video detekcí. Ty jsou díky pokročilým algoritmům schopny odhalit možné hrozby a upozornit na ně. Jedná se například o pouliční bitky anebo nebezpečné situace, například když někoho na ulici postihne náhlá nevolnost. Účinnost tohoto řešení dosahuje až 95 % a významně napomáhá tomu, že se zrychlí reakce na nejrůznější incidenty.

Objevte chytré osvětlení

Kromě monitorovacího systému budou využívány i jiné inovace, které v městečku Kazimierz Dolny zvýší pocit bezpečí. Nepochybně mezi ně patří systém chytrého osvětlení. Jak funguje? Intenzita osvětlení se během noci automaticky proměňuje, přičemž se zohledňuje i dopravní situace. Tím se zlepší viditelnost jak pro řidiče, tak i pro chodce. Pokud navíc některé světlo selže, informuje o tom systém zástupce města, aby bylo možné problém rychle vyřešit. LED osvětlení je navíc mnohem úspornější z hlediska finančního i ekologického.

Získejte víc informací o tom, co vidíte

Aktuální informace o atrakcích v okolí budou na dosah ruky. A to díky 40 hotspotům Wi-Fi umístěným v nejvíce navštěvovaných částech města. Přidanou hodnotou je i možnost, aby místní firmy na první stránku těchto informací umístily svou reklamu, čímž do městské pokladny poplynou další peníze.

Nesedejte zpět do auta!

Cyklistika je jedním z nejrychlejších a nejpraktičtějších způsobů, jak se v městečku Kazimierz Dolny dostat na turisty nejoblíbenější místa. Město proto veřejnou dopravu rozšíří o 60 kol a elektrických vozítek. Kola budou k dispozici na zvláštních stanicích, kde je bude možné snadno pronajmout i vrátit.

Dobijte si hladce svůj elektromobil

Společnost T-Mobile Polsko poskytne tři nabíjecí stanice pro elektromobily, které se stanou součástí systému ekologické veřejné dopravy. Prosté, rychlé, ekologické.

Nepřipravte se o detaily

Během procházek městem si všimněte nově instalovaných chytrých autobusových zastávek a laviček. Díky chytrým technologiím se z nich stanou funkční místa, kde si za použití solární energie můžete dobít telefon, přihlásit se do sítě Wi-Fi anebo získat informace o případném zpoždění autobusu.

Čtěte digitální obrazovky

Aby byla návštěva města ještě pohodlnější, budou se na digitálních obrazovkách zobrazovat informace o počasí, místních zajímavostech a také o případných neočekávaných situacích. Zároveň bude jejich prostřednictvím s veřejností komunikovat i vedení města.

Jak se ale bude tak složitý systém spravovat?

Posledním ale neméně důležitým řešením je dashboard starosty města. Jedná se o nástroj pro komplexní řízení integrovaných chytrých aplikací města a informování o nich.

Podobné články

Budoucnost parkování s ParkDots

Budoucností parkování na ulici i na parkovištích je parkování zcela automatické a bezobslužné.

Přečíst článek

O město se můžete starat, jenom když ho dobře znáte

Brno má podle statistického úřadu zhruba 380 tisíc obyvatel. Ve skutečnosti je ale ve městě lidí mnohem víc.

Přečíst článek

SmartCity nemusí končit na prahu vašeho domu

Když se podíváme na plejádu různých řešení chytrého města, zjistíme, že téměř všechny začínají a končí na ulici.

Přečíst článek