Umělá inteligence – džin zítřka?

Bohumil Voháňka

Lidé, kteří se umělou inteligencí reálně nezabývají, ale zato mají dostatečný přísun sci-fi filmů či knih, si často představují umělou inteligenci jako jakýsi centrální mozek lidstva, kterého se zeptají, jak nejlevněji zvýšit produkci banánů v Kostarice, a za dvě vteřiny dostanou jasný návod i s obrázky.

Připomínají mi spolužáka na střední škole, který monitoru říkal televize, a když jsme dostali zadání na krátký program, co nakreslí kružnici, tvářil se velmi překvapeně, protože počítal s tím, že jen na klávesnici napíše „nakresli kružnici“, popřípadě se nakloní k televizi a důvěrně jí to pošeptá.

Zhruba stejný rozdíl je mezi realitou a většinovou představou dnes. Umělá inteligence stále potřebuje lidské vedení, kvalitní data a směr. Nicméně když toto všechno dostane, je pak rychlejší a výkonnější než člověk. Hlavní rozdíl je v tom, že v pár řádcích jsem programu definoval střed, poloměr, a když jsem chtěl být zajímavý, pak jsem to nechal ještě pípnout. Ale měl jsem plnou kontrolu nad zadáním, a když jsem udělal chybu, nefungovalo to.

Velký problém dnešní umělé inteligence je v tom, že dosáhne výsledku, ale my nevíme jak. A ani to neumíme vysvětlit. Víme, jaké byly vstupy, zadání a mantinely, ale jak umělá inteligence vymyslí řešení, to je čistě na ní.

Síla umělé inteligence

A teď si představte, že umělá inteligence není jen něco, co vymýšlí řešení nebo něco analyzuje, ale má zároveň výkonnou moc. Rozdíl si představte tak, že v dopravním dispečinku hlavního města Prahy sedí lidští operátoři a řídí dopravu přes digitální panely místo plechových značek. V prvním případě jim umělá inteligence radí, co by udělala, ale ponechává rozhodnutí na lidech.

V druhém případě převezme sama řízení. Začne upravovat maximální rychlost v různých částech Prahy, reagovat na zácpy, dopravní nehody a dynamicky přelévat dopravu. Stihne vše sledovat online a bude ďábelsky rychle reagovat a propočítávat predikce i na základě dlouhé řady historických dat. Bude v této roli lepší než člověk. Na druhou stranu, když někdo hackne její vstupy a podstrčí jí falešnou informaci o dvou tisících nehodách, pak umělá inteligence veškerou dopravu zastaví. Kdežto lidští operátoři by tomu neuvěřili.

Jeden problém, více řešení

Problém budoucí vyspělé všeobjímající umělé inteligence byl už dávno popsán v pohádkách o džinech. Člověk dostane do ruky džina, který dokáže cokoliv a je připraven plnit jeho přání. Člověk si přeje jednu věc za druhou a džin mu jeho přání plní, ale mu je plní tak nějak po svém a výsledku dosáhne vždycky jinak, než jak si člověk představoval.

Z toho vyplývá největší výzva – naučit se co nejlépe formulovat svá přání tak, aby jim umělá inteligence správně porozuměla a při výběru řešení našla jen ta, která nám budou vyhovovat. Protože si ale v lidské omezenosti nebudeme umět představit všechny možnosti, na které umělá inteligence přijde, nikdy v definování našich přání nebudeme dokonalí. A proto nám nezbude než umělou inteligenci naučit být člověkem, dát jí morálku, etiku, hodnotový systém, předat jí naši kulturu, aby si umělá inteligence všechno prozkoumala a sama si uměla správně definovat naše přání.

A zde narazíme na další velkou otázku – kdo jsme. Protože lidé jsou různí a dnes si mohou žít své různorodé životy, jak rozmanitě jenom chtějí. Jediná omezení jsou definovaná jen v zákonech, vše mimo ně je dovoleno. Nebezpečí budoucnosti tak spočívá v totalitě dobra nastolené dokonale uvědomělou umělou inteligencí, které předáme svět, ať se o něj stará, protože je v tom efektivnější než lidé.

Aby vedle opečovávaných věčných dětí umožnila jiným lidem postavit si v divočině srub, lopotit se na vlastním poli a žít bez internetu a televize. Protože v těchto samorostech lidstvo bude žít dál. Lidé, kteří se odevzdají blahobytu, nechají se obsluhovat humanoidními androidy a budou obklopeni vším, co si jen přejí, brzy přestanou být lidmi.

Podobné články

UMĚLÁ INTELIGENCE: Základní strategie v boji proti praní špinavých peněz

AI se rychle stává klíčovou součástí strategie evropských bank v boji proti praní peněz.

Přečíst článek

Tři filmy, které předpovídaly budoucnost

Některé technologie byly neuvěřitelné, ale dnes již jsou součástí našeho každodenního života.

Přečíst článek

Rok 2018 bude ve znamení chytrých technologií

V T-Mobile vidíme budoucnost právě v technologiích NB-IoT a v oblastech jako smart city a smart home.

Přečíst článek