Ukradený herní účet a jeho zneužití

Student gymnázia v Brně hrál doma na počítači hru Fortnite od Epic Games. Hru hrál zhruba dva roky a postupně si nakoupil i nějaké skiny a content za zhruba dva tisíce korun. Během té doby byl aktivní v několika skupinách hráčů na sociálních sítích. Zde také objevil nabídku pro hráče Fortnite přihlásit se do soutěže o 10 tisíc herních V – Bucks. Pro přihlášení do soutěže zde byl odkaz na přihlášení do herního účtu a po přihlášení stačilo odkliknout souhlas s podmínkami soutěže. Když se ten den večer student snažil hru spustit, zjistil, že nemá platné heslo do herního účtu a nedostal se ani do svého e-mailu, který měl propojený s hrou. Do obou měl stejné přihlašovací údaje.

V průběhu vyšetřování policisté zjistili, že na tyto podvodné (phishingové) stránky naletělo dalších 7 hráčů a hráček z celé republiky, kteří také přišli o své herní účty. Útok byl veden ze zahraničí, pachatele se vypátrat nepodařilo.

Prevence – jak by správné heslo mělo vypadat

Kyberprostor i internet je obtížně předvídatelné prostředí, nevíme a nevidíme na druhou stranu – kdo zde stojí, jaký je jeho cíl a záměr. Proto je důležité být obezřetní!

Jak by mělo správné heslo vypadat?
Nepoužívejte jako heslo své jméno, datum narození nebo obvyklé kombinace typu 12345.
Heslo zkombinujte z písmen, čísel i speciálních znaků – některé služby vám silné heslo umí navrhnout.
Heslo NIKDY NIKOMU nesdělujte, nenechávejte ho napsané u dokladů nebo v peněžence.

Partneři projektu