Ukradený a zneužitý účet na Tiktoku

17letý student střední odborné školy z Čelákovic chodil se stejně starou dívkou, která studovala gymnázium v Praze. Vztah byl velmi intenzivní a trval necelý rok, během té doby vše dělali spolu, hodně si důvěřovali, a tak znali i svá hesla k různým účtům na sociálních sítích. Vzájemně si také poslali několik videí, na kterých oba masturbovali. Mladík si poté našel novou známost a s dívkou se rozešel zprávou přes Instagram. Rozchod nebyl úplně klidný, oba si vzájemně hodně věcí vyčítali a rozešli se ve zlém. Mladík se poté o dívce nevhodně vyjadřoval před společnými kamarády. Následující den mu volal kamarád, že na jeho účtu na Tik Toku jsou dvě videa, na kterých masturbuje. Když se chtěl následně do účtu přihlásit a videa smazat, zjistil, že mu někdo změnil heslo a spolu s tím i heslo do Facebooku a Instagramu. Když mu později volala jeho rozčílená matka, kterou na to někdo upozornil, tak se rozhodl vše oznámit policii.

V průběhu vyšetřování se dívka k činu přiznala a omlouvala to tím, že byla nešťastná a chtěla se bývalému příteli pomstít. Dívka je podezřelá ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a také výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií.

Prevence – jak by správné heslo mělo vypadat

Kyberprostor i internet je obtížně předvídatelné prostředí, nevíme a nevidíme na druhou stranu – kdo zde stojí, jaký je jeho cíl a záměr. Proto je důležité být obezřetní!

Jak by mělo správné heslo vypadat?
Nepoužívejte jako heslo své jméno, datum narození nebo obvyklé kombinace typu 12345.
Heslo zkombinujte z písmen, čísel i speciálních znaků – některé služby vám silné heslo umí navrhnout.
Heslo NIKDY NIKOMU nesdělujte, nenechávejte ho napsané u dokladů nebo v peněžence.

Partneři projektu