Ukradený a zneužitý účet na Instagramu

Studentka vysoké školy v Praze byla dopoledne v době, kdy byla ve škole, kontaktována svým kamarádem na Instagramu. Ten jí požádal o její aktuální telefonní číslo, což jí nepřišlo divné, protože si ho krátce předtím změnila, číslo mu tak obratem poslala. Kamarád poté napsal, že se přihlásil do nějaké soutěže, o které jí pak řekne víc, a že jí na mobil přijdou nějaké zprávy s kódy, které potřebuje zkopírovat a poslat přes Instagram. Studentka celkem tři kódy v rychlosti poslala a až po vyučování tomuto kamarádovi zavolala a chtěla zjistit, o co šlo. Kamarád jí řekl, že jí rozhodně nekontaktoval a že už od předchozího dne řeší, že mu na jeho účtu na Instagramu někdo změnil heslo a nemůže se do něj dostat. Ihned poté kontaktovala studentka svého telefonního operátora a zjistila, že zaplatila celkem šest tisíc prostřednictvím tří m-plateb do hry poker.

Oba dva se poté dohodli, že společně případ oznámí policii. V průběhu vyšetřování bylo zjištěno, že muž pracoval ve velké marketingové firmě a na jednom z pracovních počítačů byl trvale přihlášen do účtu na Instagramu. Tento počítač však běžně využívali i další zaměstnanci. Pachatele se v tomto případě vypátrat nepodařilo.

Prevence – jak by správné heslo mělo vypadat

Kyberprostor i internet je obtížně předvídatelné prostředí, nevíme a nevidíme na druhou stranu – kdo zde stojí, jaký je jeho cíl a záměr. Proto je důležité být obezřetní!

Jak by mělo správné heslo vypadat?
Nepoužívejte jako heslo své jméno, datum narození nebo obvyklé kombinace typu 12345.
Heslo zkombinujte z písmen, čísel i speciálních znaků – některé služby vám silné heslo umí navrhnout.
Heslo NIKDY NIKOMU nesdělujte, nenechávejte ho napsané u dokladů nebo v peněžence.

Partneři projektu