Zpět

Management energií je snazší díky řešení M2M

V sektoru energetiky má M2M komunikace potenciál způsobit revoluci v procesech, kdy šetří čas a peníze jak zákazníkům, tak poskytovatelům. Současně vytváří celkovou energetickou efektivitu. Enio, společnost sídlící ve Vídni, která řídí síť nabíjecích stanic pro elektromobily, používá M2M infrastrukturu od společnosti Deutsche Telekom k optimalizaci a servisu jejích klientských nabíjecích stanic.

Spotřeba energií a management zdrojů je klíčovým základem k ochraně životního prostředí, které je regulováno nejvíce zejména v Evropě, jako součást omezení globálních klimatických změn. Podle regulí SMARTer2030 realizovaných iniciativou GeSI (Global E-Sustainability Initiative) může použití řešení z oblasti Smart ICT omezit globální emise skleníkových plynů až o 20 %.

Jedním z příkladů takovéhoto řešení jsou chytrá měření (Smart Metering). Výhody chytrých měření pro zákazníky jsou známy - domácností a společností šetří výdaje na energie díky monitoringu a, je-li to nezbytné, přizpůsobuje a mění jejich spotřební návyky.

 

Pro dodavatele energií a správce přenosové sítě jsou chytrá měřidla (Smart Meters) pouze jeden z aspektů chytré elektrické sítě budoucnosti. Důvody k budování chytrých sítí nejsou pouze regulační, ale také finanční. Opravdu - elektrické sítě vybavené chytrým měřením, senzory a komunikačními systémy jsou řiditelné mnohem efektivněji.


Například chytrá síť, která monitoruje dodávky a odběr v reálném čase, umožňuje dynamické nastavení ceny a zatížení, což obojí umožňuje profitabilitu sítě. Vybavení sítě M2M komponenty také umožňuje odhalovat a určovat možné výpadky, identifikovat případné krádeže a automaticky reagovat na změny dodávek a požadavků na dostupné energie, čímž se zajistí nejmenší možné ztráty energií. Kromě toho, chytré sítě jsou základem pro užití nízko-uhlíkových technologií, stejně jako obnovitelných zdrojů a elektromobilů.

M2M rozvíjí e-mobilitu

Opravdu, Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpokládá, že sektor dopravy může v roce 2050 spotřebovávat 10 % světové spotřeby energie kvůli nárůstu elektromobilů. Již nyní se rostoucí počet vlastníků elektromobilů spoléhá na přístup k výkonné nabíjecí infrastruktuře a sklon k typickému spotřebnímu chování vytváří situace, kdy každý potřebuje nabíjet své vozidlo ve stejný čas.


V současné době je spousta elektromobilů zároveň nabíjena v garážích office parků nebo v domech majitelů, což může způsobit přetížení sítě. IEA vypracovala iniciativu Smart Grids Roadmap, která pomůže technologii chytrých sítí a to tak, že umožní přenesení nabíjecích časů do doby, kdy je poptávka nízká nebo kdy je zvýšená dodávka energie z obnovitelných zdrojů.

Společnost Enio nabízí řešení v řízení nabíjecích stanic pro elektromobily

Softwarová společnost Enio je o krok napřed před trendy a nabídla řešení pro síť napájecích stanic pro elektromobily, i když jsou napojeny na klasickou elektrickou síť. Společnost Enio využívá M2M platformu a M2M síť rakouské společnosti T-Mobile. Umožňuje provozovatelům nabíjecích stanic řízení jejich stanic v reálném čase, kontrolu jejich výstupů a poskytuje důležité informace o dostupnosti a umístění stanic pro zákazníky.


"Pro nejlepší možné výsledky při používání našeho řídícího softwaru a poskytování důležitých informací pro zákazníky potřebujeme komunikační systém, který splňuje naše vysoké požadavky na dostupnost s důrazem na bezpečnost dat a jejich soukromí," říka Friedrich Vogel, CEO společnosti Enio. "To jsou také důvody, proč jsme si vybrali M2M strukturu od společnosti T-Mobile."

Umožněno díky technologiím Deutsche Telekom

Softwarové řešení od společnosti Enio, web ETS, umožňuje operátorům komunikovat, přistupovat k datům a řídit jejich nabíjecí stanice z jediného kontrolního centra. Nabíjecí stanice jsou vybaveny M2M SIM kartami od společnosti T-Mobile, které přenášejí data na centrální platformu přes mobilní síť.

Platforma následně umožňuje uživatelům sledovat stav jednotlivých stanic a okamžitou spotřebu energie. Kromě možnosti řízení stanic centrálně, umožňuje reagovat na poruchy rychle a přesně. Toto softwarové řešení ve spojení s technologií M2M od Deutsche Telekomu umožňuje vždy přizpůsobit řízení nabíjení přesně na míru zákazníkům, poskytovatelům i firmám.

https://www.t-mobile.cz/images/5d0098ea-8848-46be-a177-649cd7869b8d.jpg