Zpět

Recenze: Nový iPhone 8 ve stínu bratra

Je to už pár dní, co z každé strany slyšíme: „Hele, mám nový iPhone.“ Výrobci se rozhodli, že tento rok přeskočí označení S, a proto novinka nese název iPhone 8. A protože v Applu je tento rok převratný, představili i jeho velkého bratra iPhone X. Zatímco celý svět obrací svou pozornost právě na něj, my jsme si zatím posvítili na aktuální novinku iPhone 8 64 GB Space Gray.

Balení

Apple to prostě umí – iPhone 8 je dodáván ve stejné krabičce jako jeho starší sourozenci, ale při rozbalování každého modelu má zákazník dojem, že otevírá něco výjimečného. Ten pocit, když poprvé spatříte svůj nový iPhone, je nepopsatelný.

V Applu jsou minimalisté, a proto v balení najdete jen to, co skutečně potřebujete – 5W adaptér, lightning kabel, redukci na jack, lightning sluchátka, manuál – a samozřejmostí jsou tu i nálepky nakousnutého jablíčka.

Konstrukce

Na první pohled se iPhone 8 oproti svému předchůdci vůbec nezměnil. Základem je 4,7palcový displej kompatibilní s HDR obsahem a rozlišením 1 334 × 750 pixelů. Nejpodstatnější změna nastala na zadní straně – Apple se po letech opět vrátil ke sklu. Nový iPhone 8 tak vypadá skutečně elegantně a stylově. Vzhledem k tomu, že jde o Gorilla Glass, není třeba bát se škrábanců a ani se zanecháváním otisků to není tak zlé jako u různých konkurenčních modelů.

Horší je, že telefon v ruce klouže a jeho pád může nadělat velké škody, proto doporučujeme zakoupit kryt. Ovládací prvky zůstaly na nezměněných místech a plní stejné funkce jako u předchůdce tohoto modelu.

Stejně jsme se již smířili i s chybějícím jackem, tedy i iPhone 8 je voděodolný s krytím IP67, což znamená, že by měl odolat půlmetrové hloubce zhruba na půlhodinku. Nespoléhejte však na to a zbytečně nepokoušejte osud. Rozměry telefonu jsou 138,4 × 67,3 × 7,3 mm a váží 148 gramů.

Výkon

Zařízení iPhone se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku benchmarků. I nejnovější model má výkonu na rozdávání díky šestijádrovému procesoru Apple A11 Bionic s 64bitovou architekturou. K dispozici je 2 GB RAM, tedy i ty nejnáročnější hry či aplikace běží svižně a bez nejmenších problémů. Srdcem iPhonu 8 je iOS 11, který nabízí několik novinek. Poradí si s QR kódy či navigováním uvnitř budov, letišť a nákupních center.

Obnovení se mimo jiné dočkaly aplikace Music, Podcast (jednoduché přehrávání nových epizod a pokračování v přehrávání od posledního přerušení pomocí funkce „poslechnout“) a asistentka Siri s přirozenějším hlasem už dokáže i tlumočit.

Vylepšením prošlo i ovládací centrum, které je propracovanější a se všemi ovládacími prvky na jedné straně, včetně přístupnosti, asistovaného přístupu, zvětšování, velikosti textu či nahrávání obrazovky. Zajímavá je i funkce SOS, která na základě vaší polohy zavolá záchranné služby, automaticky upozorní tísňové kontakty či sdílí vaši polohu a nastaví zdravotní ID. Vnitřní úložiště startuje na rozdíl od loňského modelu od 64 GB.

Fotoaparát

Chcete-li smartphone, který fotí opravdu dobře, pak je iPhone 8 správná volba. K dispozici má 12Mpx snímač se světelností f/1,8 a blesk se čtyřmi LED diodami. I díky optické stabilizaci jsou výsledné záběry realistické a mimořádně kvalitní. K dispozici je celá řada režimů focení a možnost natáčení 4K videí v 60 fps, zpomalených videí s rozlišením 1 080 p při 120 nebo 240 snímcích za sekundu či časosběrné nahrávky. Přední kamera má rozlišení 7 Mpx, světelnost f/2,2 a dokáže nahrávat 1 080 p HD video.

Baterie

Jednou z největších novinek je rychlonabíjení a bezdrátové nabíjení standardu Qi. Model má k dispozici 1 821mAh baterii a během testování, kdy jsme ho vůbec nešetřili, vydržel téměř do večera. Na zakoupení jsou dostupné adaptéry ve třech variantách: 29 W, 61 W a 87 W, tedy telefon je možné nabít i za hodinu a čtvrt. Při bezdrátovém nabíjení je to kolem 2 hodin a s iPhonem 8 spolupracuje téměř každá bezdrátová nabíječka. Pokud ho budete šetřit, baterie vašeho krasavce se v pohodě dožije i 2 dnů.

Závěrečné zhodnocení

Apple si na svých produktech dává skutečně záležet. Model iPhone 8 sice neokouzlí převratným designem jako jeho bratříček iPhone X, ale má vše, co uživatel potřebuje: kompaktní rozměry, vynikající výkon, stabilní uživatelské prostředí, kvalitní fotoaparát a mnoho dalšího. Je prakticky nemožné najít něco negativního, snad jen chybějící jack, který neustále rozděluje uživatele na dva tábory, a dražší příslušenství.

Přejít do eShopu

https://www.t-mobile.cz/images/936b8ba8-64a1-4887-a159-e7c6d6768fec.JPG