Zpět

Jaké jsou nejlepší knihy o podnikání?

Vybrat nejlepší knihy o podnikání je téměř nemožné. Skoro každou chvíli se na trhu objeví nový titul, který nabízí netradiční pohled na toto téma. Přesto jsem se pro vás pokusila vybrat knihy, které mě zaujaly. Berte můj výběr čistě subjektivně, dobrých a novějších knížek je několik, ale všechny se do článku nevejdou.

Práce na dálku – Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Kniha Práce na dálku se stala manifestem všech freelancerů. Po jejím přečtení vypověděli nájemní smlouvy, nadobro zavřeli dveře svých kanceláří a začali pracovat z pohodlí domova. A teď vážně. Pro mě osobně je nepochopitelné, proč některé společnosti nedávají svým zaměstnancům možnost pracovat z domu.

Věřím, že mají různé obavy, ale někteří lidé pracují z domu efektivněji, technologické novinky již takový typ spolupráce umožňují a pro firmy to přináší řadu výhod. Právě ty, spolu s návodem jak na to, se dozvíte v knize.

Restart – Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Restart se před pár lety stal bestsellerem v kategorii nejlepší knihy o podnikání. Je určen převážně pro začínající podnikatele, ale zajímavé myšlenky a nápady si v něm jistě najdou i zkušenější majitelé firem. Tato kniha je jakási příručka, která vás provede tím, jak se dostat na trh, kolik peněz na to potřebujete, co s sebou podnikání přináší a jak najít smysl v tom, co vás baví.

Od nuly k jedničce – Peter Thiel a Blake Masters

Myslím si, že podtitul této knížky – Poznámky o startupech aneb Jak vybudovat budoucnost – přesně vystihuje její obsah. Peter Thiel byl mezi prvními, kteří investovali do společností jako PayPal nebo Facebook, a postupně se stal respektovaným investorem.

V knize Od nuly k jedničce prezentuje svůj názor a zkušenosti, jak vybudovat monopol a jak vytvořit produkt nebo službu s vysokou konkurenční výhodou. Tedy vyskočit z ničeho (od nuly) až na pozici respektovaného produktu na trhu (k jedničce).

Tools of Titans – Timothy Ferriss

Tato novinka na podnikatelském trhu má téměř 700 stran, ale nudit se určitě nebudete! Pokud upřednostňujete mluvené slovo před klasickými knihami, jméno Tim Ferriss vám je určitě známé. Tim má vlastní podcast, ve kterém pravidelně zpovídá světové osobnosti, od podnikatelů přes biochemiky až po celebrity. Kniha obsahuje výběr z myšlenek a rad, které zazněly v jeho pořadu.

Jsou zaměřeny na běžnou rutinu, ale i na taktiky, jak se rozhodovat v riskantních situacích. Najdete zde komplexní zastoupení témat, která, jak autor sám tvrdí, mu zlepšila život.

The Hard Thing About Hard Things – Ben Horowitz

Nejlepší knihy o podnikání ukončím dílem, které má na sociální síti pro knihomoly Goodreads hodnocení až 4,2 z 5. Pro zajímavost, převážná většina knih se nedostane nad hodnocení 3,5. Ben Horowitz je jedním z nejrespektovanějších podnikatelů ze Silicon Valley. Své blogové myšlenky o podnikání, startupových začátcích, ale i o manažování podniku a zaměstnanců přenesl do knihy.

Oproti ostatním titulům se Ben orientuje převážně na manažery a lídry, s nimiž sdílí své know-how, díky kterému se dostal na výsluní. V knize se však nedozvíte univerzální recept, jak řídit firmu. Spíše si přečtete úvahu o tom, jak to v reálném světě funguje.

https://www.t-mobile.cz/images//7f200b73-df36-4975-bc9d-3bfae0df5231.jpg