Zpět

3 věci, které potřebujete vědět o zálohování firemních dat

Přijít o firemní data je neuvěřitelně snadné. Kromě tradičních rizik, jako je selhání hardwaru, krádež, povodeň, nebo hackerský útok, se objevují nové hrozby, např. nedávná vlna „ransomwaru", což je typ malwaru, který šifruje harddisky a požaduje výkupné výměnou za jejich odkódování. Většina organizací se minimálně snaží zálohovat svá účetní data nebo jiné zásadní dokumenty, ale způsob, jakým jsou zálohy chráněny, bývá obvykle slabý.

Zálohování není pouze kopírování dat na jednu stranu a poté, v případě potřeby, jejich nakopírování zpět. Takto snadný mohl být proces před zhruba 30 lety, ale od té doby se významně vyvinul. Zde jsou tři věci, které potřebujete vědět o zálohách:

Obecné pravidlo zálohování

Zálohy v malých společnostech se obvykle provádí manuálně a sporadicky a často se ukládají příliš blízko jejich primárního zdroje, takže v případě určitých katastrof, jako např. požáru, dojde ke zničení obojího. Velké společnosti zálohují dle bezpečnostního pravidla „3-2-1":

Mají 3 kopie svých dat, uložené na dvou odlišných typech médií, a alespoň jednu kopii na vzdáleném místě. To ale vyžaduje velká paměťová zařízení, včetně knihoven dat, které vyžadují sofistikovaný provoz, a složitou logistiku pro přesun záložních médií do bezpečných vzdálených míst.

Cloud zajistí pro každého zálohování snadným a dostupným způsobem

Co přináší cloud do oblasti zálohování? Nic, kromě jednoduchosti a nízkých nákladů – ale to úplně stačí na revoluci. Každý může nyní zálohovat jako velcí hráči. Cloud se počítá jako jiný druh média a je umístěn ve vzdálených lokacích, které jsou mnohem bezpečnější, než většina společností umí postavit nebo si může dovolit.

Cloud tedy splňuje všechny 3 body zásady zálohování staré několik desítek let, ale také přináší vyšší úroveň spolehlivosti a lepší zabezpečení. Starší verze se ukládají také, díky čemuž je možno hledat zpět v čase. Používání cloudu pro zálohování nevyžaduje počáteční investici a měsíční náklady je možno přizpůsobit dle potřeby.

Tip: Vaše zálohy by měl být plně automatizované, aby se zajistilo, že se provádí nepřetržitě a bez jakéhokoliv selhání – služby na bázi cloudu poskytují software, který přesně toto umožňuje.

Nic nejde bez širokopásmového připojení

Přenášení dat do cloudu skutečně vyžaduje řádné širokopásmové připojení. Z tohoto důvodu je obrovskou výhodou, je-li poskytovatel cloudu náhodou také telekomunikační společností.

Globální cloudoví hráči mají omezený dosah ve většině střední a východní Evropy a nevlastní sítě, které jsou potřeba pro provedení rozsáhlých přenosů. Díky cloudům lokálních národních společností a OTC má Deutsche Telekom jasnou výhodu.

Nelze popřít, že: Nyní žijeme ve věku cloudu. Stále více firem používá cloud pro ukládání důležitých dat a provoz aplikací, které jsou zásadní pro jejich poslání. Flexibilita, dostupná cena a vysoká bezpečnost cloudu se stávají neodolatelnými. Ztráta firemních dat nemusí znamenat žádný rozdíl – tedy pokud jsou data zálohována v cloudu.

https://www.t-mobile.cz/images/032eceaf-6b0c-4ceb-939c-a25668841db1.jpg