Zpět

Kazimierz Dolny - první chytré město v Polsku

Díky řešení T-Mobile se městečko Kazimierz Dolny stane nejpokročilejším chytrým městem v Polsku. Inspirujte se naším projektem, který zahrnuje hned 12 chytrých řešení.

Kazimerierz Dolny se nachází jen dvě hodiny cesty od Varšavy, v krásné oblasti na řece Vistule. Každoročně ho navštíví více než milion turistů. Od renesance, kdy bylo vzkvétajícím střediskem obchodu s obilím, se městečko příliš nezměnilo. Dnes je národní památkou, uměleckých centrem a skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody.

Projekt společnosti T-Mobile je důkazem, že nejnovější technologie lze použít i ve městě s výrazným historickým charakterem. Díky technologiím se pak město stává bezpečnějším a vstřícnějším vůči rezidentům i návštěvníkům.

Společnost T-Mobile Polsko díky inovativním chytrým technologiím město Kazimierz Dolny promění v první chytré město v Polsku. Bude sloužit jako příklad pro podobné budoucí projekty po celé zemi. Zároveň poslouží k rozšíření evropských aktivit společnosti Deutsche Telekom. Projekt zahrnuje dvanáct chytrých řešení. Fungují následujícím způsobem:

Dospějte snadno do svého cíle

Systém informací o dopravní situaci pomůže návštěvníkům, aby si cestu do městečka Kazimierz Dolny naplánovali bez zbytečných starostí. Řešení pomocí technologie velkých dat analyzuje pohyb vozidel a chodců a je schopné přinášet informace o situaci na silnicích v reálném čase. Dokáže odhadnout, kdy návštěvníci do města dorazí, a navrhnout jim alternativní trasy, aby se vyhnuli problematickým oblastem. Obzvláště užitečné bude během rušných víkendů.

Už jste tu? Zaparkujte bez stresu

Parkování s pomocí městského řešení chytrého parkování už nebude problém. Tato mobilní aplikace řidiče informuje o volných parkovacích místech a naviguje je k tomu nejbližšímu. Z hlediska města se jedná o klíčové řešení: pokud totiž auta snadno najdou parkování, sníží se provoz na silnicích, a tudíž i emise CO2.

Vystupte z auta a dýchejte čerstvý vzduch

Systém monitorování kvality vzduchu bude k identifikaci škodlivých emisí využívat nejkvalitnější senzory. Obzvláště účinný je ve vyhledávání zdrojů znečištění a v úspěšném boji proti vysokým emisím CO2.

Bezpečně všude

Ke zvýšení bezpečnosti v celém městě bude instalováno 40 chytrých kamer s video detekcí. Ty jsou díky pokročilým algoritmům schopny odhalit možné hrozby a upozornit na ně. Jedná se například o pouliční bitky anebo nebezpečné situace, například když někoho na ulici postihne náhlá nevolnost. Účinnost tohoto řešení dosahuje až 95 % a významně napomáhá tomu, že se zrychlí reakce na nejrůznější incidenty.

Objevte chytré osvětlení

Kromě monitorovacího systému budou využívány i jiné inovace, které v městečku Kazimierz Dolny zvýší pocit bezpečí. Nepochybně mezi ně patří systém chytrého osvětlení. Jak funguje? Intenzita osvětlení se během noci automaticky proměňuje, přičemž se zohledňuje i dopravní situace. Tím se zlepší viditelnost jak pro řidiče, tak i pro chodce. Pokud navíc některé světlo selže, informuje o tom systém zástupce města, aby bylo možné problém rychle vyřešit. LED osvětlení je navíc mnohem úspornější z hlediska finančního i ekologického.

Získejte víc informací o tom, co vidíte

Aktuální informace o atrakcích v okolí budou na dosah ruky. A to díky 40 hotspotům Wi-Fi umístěným v nejvíce navštěvovaných částech města. Přidanou hodnotou je i možnost, aby místní firmy na první stránku těchto informací umístily svou reklamu, čímž do městské pokladny poplynou další peníze.

Nesedejte zpět do auta!

Cyklistika je jedním z nejrychlejších a nejpraktičtějších způsobů, jak se v městečku Kazimierz Dolny dostat na turisty nejoblíbenější místa. Město proto veřejnou dopravu rozšíří o 60 kol a elektrických vozítek. Kola budou k dispozici na zvláštních stanicích, kde je bude možné snadno pronajmout i vrátit.

Dobijte si hladce svůj elektromobil

Společnost T-Mobile Polsko poskytne tři nabíjecí stanice pro elektromobily, které se stanou součástí systému ekologické veřejné dopravy. Prosté, rychlé, ekologické.

Nepřipravte se o detaily

Během procházek městem si všimněte nově instalovaných chytrých autobusových zastávek a laviček. Díky chytrým technologiím se z nich stanou funkční místa, kde si za použití solární energie můžete dobít telefon, přihlásit se do sítě Wi-Fi anebo získat informace o případném zpoždění autobusu.

Čtěte digitální obrazovky

Aby byla návštěva města ještě pohodlnější, budou se na digitálních obrazovkách zobrazovat informace o počasí, místních zajímavostech a také o případných neočekávaných situacích. Zároveň bude jejich prostřednictvím s veřejností komunikovat i vedení města.

Jak se ale bude tak složitý systém spravovat?

Posledním ale neméně důležitým řešením je dashboard starosty města. Jedná se o nástroj pro komplexní řízení integrovaných chytrých aplikací města a informování o nich.

https://www.t-mobile.cz/images/6cef3924-a93e-4f11-af4a-eb87f9c3f36c.jpeg