Zpět

Jak živnostník ve svém podnikání ke špičkovým technologiím přišel

Vím, nadpis zní trochu pohádkově. Ale ujišťuji vás, že dostupnost špičkových technologií je v dnešní době možná, dokonce běžná, a generace našich dětí si bude myslet, že to tak bylo vždy. Tu změnu přinesl pokrok v IT a poznatek, že při podnikání není vždy nejvýhodnější vše vlastnit.

Průkopník podnikání z minulého století

Představme si průkopníka v digitálním podnikání minulého století. Ve sklepě servery poslepované ze starého různorodého hardwaru, propojené mezi sebou změtí kabelů. Hučení větráčků a velmi solidní výhřevnost, za kterou každý měsíc přichází tučná faktura za elektřinu. A v krabici pod stolem halda instalačních cédéček.

Průkopník je férový chlap, takže všechny licence poctivě nakoupil a utratil za ně malé jmění. Nechybí sada nářadí a police s náhradními díly, pevné disky, paměti, CD mechaniky… a malá knihovnička s dokumentací. Průkopník si musí umět nakoupit a smontovat hardware. Pak nainstalovat, nastavit a spravovat software. Vše ho stojí spoustu času i peněz.

Jak to dělají profesionálové

Dnes si ve virtuálním datovém centru nakliká živnostník server za pár minut. Potřebuje k tomu jen tablet s připojením na internet. Neřeší ani software – součástí je i zalicencování. Než dopije kávu, server mu běží. Ne už ne ve sklepě, ale v cloudu.

Všechno železo ze sklepa odevzdal do sběrných surovin a teď tam má saunu, do které si chodí po těžkém dni odpočinout. Nemá starosti s tím, jestli mu zastarává hardware nebo software. Ví, že v cloudu má vždy to nejnovější.

A taky má upřímnou radost, když se mu povede udělat úspěšnou reklamu na Googlu. Provoz na e-shopu se mu ztrojnásobil, ale on si na pár kliknutí navýšil systémové prostředky. Až kampaň skončí, zase si nastaví původní konfiguraci, aby platil jen za to, co potřebuje.

Když se mu povedla reklama před patnácti lety, server ve sklepě mu kvůli vyšší návštěvnosti spadl. Běžel koupit nový, ale než ho zprovoznil, kupující ztratili kvůli výpadkům e-shopu zájem. Dnes už nemusí nic nakupovat. Pronajme si pro svoje podnikání přesně to, co potřebuje.

A co ty špičkové technologie nabízejí?

V době, kdy náš průkopník začal podnikat, měla e-mailová schránka na velkých českých portálech kapacitu mezi 10 a 30 MB. Kdo potřeboval víc, stavěl ve sklepě další server, tentokrát poštovní. Dnes si i ten nejmenší živnostník může za stokorunu a pár drobných měsíčně zaplatit Office 365, kde má všechno, co potřebuje:

- 50 GB e-mailovou schránku s ochranou proti virům a spamu,

- 1 TB prostoru pro data na OneDrive pro firmy,

- Skype, pomocí kterého může být v kontaktu s celým světem, a nepotřebuje k tomu nic víc než připojení k internetu,

- Word, Excel, Powerpoint a OneNote v průběžně aktualizované online verzi.

Jedinou starostí podnikatele využívajícího cloudové služby je nezapomenout přihlašovací údaje a každý měsíc zaplatit „cloudovné“ za to, co si objednal. Pokud používá služby jako virtuální datové centrum nebo Office 365, má vždy to nejnovější.

Aniž by o tom věděl, software mu vylepšuje a automaticky aktualizuje poskytovatel. Zákazník se jen z krátkých notifikací dozví, co mu kde přibylo nového a jak mu to může být užitečné.

Dostupné služby i pro malé podnikání

Mít to nejlepší a nejnovější bylo dřív výsadou velkých firem, které jediné na takový luxus měly prostředky. Živnostníci a začínající podnikatelé si všechno museli tvrdě odpracovat a zvládnout ve svých firmách práci obchodníka, účetního, ajťáka, skladníka, a třeba i uklízečky.

Museli být tím vším, co bylo potřeba. I dnes musí živnostníci a začínající podnikatelé tvrdě pracovat, aby dosáhli úspěchu, ale díky cloudovým službám si mohou jednu obrovskou starost ušetřit. Stačí si vybrat stabilního a silného poskytovatele cloudových IT služeb, pořídit si kvalitní internetové připojení a peníze a čas raději investovat do podnikání.

https://www.t-mobile.cz/images/33eb2c73-02bb-4b51-9214-a423682f7cd3.jpg