Zpět

Jak udělat města chytřejší?

V T-Mobile se zamýšlíme nad tím, jak udělat města lepší, přátelštější pro obyvatele, technologicky vyspělé a připravené na budoucnost. Podařilo se nám přijít na několik řešení, se kterými získají města označení smart. A několik z nich jsme už stihli otestovat i v realitě. V Trnavě jsme vylepšili parkování, v Budapešti městskou hromadnou dopravu a v Monheimu pouliční osvětlení.

První české smart city

Jedním z našich největších projektů je implementace „chytrého města“ s názvem The Prague Oaks v Nebřenicích, kde budeme dodávat jak vyspělé řešení chytré domácnosti, uživatelský portál pro obyvatele, tak i pro inteligentní pouliční osvětlení, svoz odpadu a monitoring kvality ovzduší.

Budoucí obyvatelé si tak budou moci regulovat topení a klimatizaci v každé místnosti zvlášť nebo regulovat žaluzie, osvětlení a spotřebu elektrické energie v jednotlivých zásuvkách. Více o technologiích, které bude nabízet svým obyvatelům projekt Oaks, si můžete přečíst v samostatném článku.

Řešení na parkovací krizi

Asi neexistuje jiné téma, které se dotýká téměř každého z nás tak jako parkování. Každodenní hledání volného místa nám zabírá stále více času. Naštěstí smart technologie nabízejí řešení i v této oblasti. To naše je vhodné jak pro veřejné, tak i uzavřené parkovací stání. Dokáže sledovat obsazenost parkovacích míst, platby za parkování a nabízí i navigaci na volná místa k zaparkování.

V oblasti dopravy se také účastníme přípravy budoucích služeb pro komunikaci vozidel mezi sebou a s řízením dopravy v rámci mezinárodního evropského projektu C-Roads. Pomocí našich big dat jsme schopni připravit analýzu mobility obyvatel v rámci města či daného regionu.

Pokrytí na prvním místě

Datovou infrastrukturu považujeme za jeden ze základních kamenů pro úspěšná technologická řešení. Proto jako firma investujeme do pokrývání domácností, firem a metropolitních sítí pomocí optických sítí. Nevnímáme to jako krátkodobou investici, ale jako investici na desítky let, a tedy nepokrýváme jen vybrané bytové domy, ale celou oblast kompletně, a to optickou pasivní infrastrukturou až do objektu.

Jsme schopni připravit profesionální řešení pro pokrytí veřejných prostor Wi-Fi sítěmi i jako součást řešení WIFI4EU podporovaného a financovaného EU. V tomto projektu máte šanci získat pro své město voucher na zřízení veřejného internetového připojení ve výši 15 000 EUR.

Zajímáte se o smart technologie? Navštivte náš stánek na URBIS SMART CITY FAIR ve dnech 25.–26. dubna 2018 na brněnském výstavišti, a naši experti vám řeknou o možnostech, díky kterým bude i vaše město chytřejší.

https://www.t-mobile.cz/images/78794017-e7c2-4192-b7bd-26cdb6860676.jpg