Coco Star: Nikdy jsem nebyla Fragma

 

Ahoj, jak se cítíš u nás v České republice?

Jsem nadšená, jsem tu totiž poprvé a opravdu jsem se sem do Prahy těšila. Jsem tu teď jen na čtyři dny, užít si trošku prostředí tady v Praze, protože ho velmi zbožňuju, udělat pár rozhovorů a doladit ty poslední detaily před vystoupením. Pak se sem vrátím až v říjnu a přivezu nějakou pořádnou soulovou muziku a samozřejmě i onu známou Toca's Miracle, teda vlastně I Need A Miracle, protože tak se vlastně jmenuje ta moje skladba, kterou jsem nazpívala a vydala v roce 1994.

Když jsi se k tomu teď dostala, můžeš nám popsat celý příběh ohledně Toca's Miracle z tvého pohledu? Koluje řada verzí, kdy jedny tvrdí, že Fragma tvoji píseň ukradla, a jiné zase mluví o domluvené spolupráci s požehnáním vydavatelství. Jak to tedy bylo?

Chápu, chceš slyšet pravdu. I Need A Miracle jsem vydala jako sólová zpěvačka poprvé v roce 1994 v N.C.A. Records pod svým uměleckým jménem Coco Star. V roce 1997 jsem vydala tutéž skladbu znova, tentokrát v EMI/Positiva, opět pod svým jménem. Všechno se podělalo v roce 2000, kdy mě někdo, nevím jestli už tehdy to bylo záměrně, neuvedl jako autorku a zpěvačku písně. Někdo vzal moji skladbu a pustil ji producentovi skupiny Fragma, při vydání desky pak vydavatelství nikde nezmínilo moje jméno a nedalo ho tedy ani na obal desky, a tak na ní bylo napsáno jenom Fragma. Změnili jméno skladby na Toca's Miracle (použili jako podkres ke zpěvu beaty ze skladby Toca Me - pozn. redakce), ale ta skladba i hlas byly pořád moje. Najednou jako bych nikdy neexistovala. Ale pak to bylo ještě mnohem horší. Fragma byli nejdřív jen Djové, ale po úspěchu skladby Toca's Miracle, si museli najít zpěvačku, a snažili se to narafičit tak, jakože jsem byla členkou skupiny Fragma. Ale to já nikdy nebyla, a teď musím žít schovaná pod touto lží, že jsem  Fragma. Tak se tam jakoby místo mě objevila Damae, německá zpěvačka, která na všech koncertech pak zpívá na playback mým hlasem a předstírá, že je původní zpěvačkou písně. Teď zrovna na ni připravujeme žalobu za tohle její počínání. Varovali jsme Fragmu, přestaňte to takhle dělat, protože matete moje fanoušky. Kdyby aspoň řekli, že píseň je pouze coververzí, ale ne, oni na koncertech tvrdí, že je pravým hlasem Toca's Miracle, a tak teď mám asi 40-50 videí z různých klubů, kde Damae vystupuje, tvrdí že je originálem, ale zní přitom můj hlas. A tak jim lidi dál platí pěkně mastné peníze za lži. Dokonce vytiskli i její fotku na singl, kde zní můj hlas, aniž by mě kdekoli uvedli, a měli podle stejného scénáře udělané i živé vystoupení v televizi. Damae sice nazpívala pak spoustu singlů pro Fragmu, ale ty už nikdy nedosáhly na první místo v hitparádách. Schválně, když ti řeknu Fragma, co se ti vybaví jako první písnička.

Samozřejmě Toca's Miracle.

A jsme doma. Ale naštěstí už znáš pravdu. Nedělám teď nic špatného, pokračuji ve své práci zpěvačky a jen chci, aby pravda vyšla najevo. V roce 2005 vydalo EMI ten singl znova, a ani tentokrát mi to neřeklo, a v roce 2008 ho vydala v remixu Fragma, a opět nikde nebylo po mém jménu ani stopy, místo toho byla všude napsaná Damae. Je to jako s Milli Vanilli, pamatuješ si na to?

Jojo na tu aféru si moc dobře vzpomínám, sám sem si říkal, že asi musíš být pěkně naštvaná, za to,  že tě lidi znají defakto jako Fragmu, a ne jako Coco Star.

Já jsem víc naštvaná kvůli svým fanouškům. Protože jsem trénovaná gospelová zpěvačka, dokonce jsem měla stejnou učitelku zpěvu jako například Mariah Carey. Damae podle mě není zpěvačka, technicky vzato na to prostě nemá, rozhodně ne na gospel. Sama jsem slyšela, jak se musí dva týdny dokreslovat její hlas v Auto Tune, během toho, co si s nahrávkou jejího hlasu hrají producenti ve studiu. Sami mi to totiž ukázali. A já prostě takhle nepracuju, zpívám přirozeně. Ona naopak rozesílá různé nadávky a pomluvy po emailech mým fanouškům, a tvrdí, že jsem byla vyhozena ze skupiny Fragma - a další podobné lži. Teď chce nahrát Toca's Miracle Accapella, a to bude znít ještě hůře, proč si takhle ale neničí vlastní skladby?

To se asi nedozvíme, když se ale vrátíme k tobě, s kým se ti v kariéře zatím nejlépe spolupracovalo?

Tak to asi budou The Brand New Heavies a Andrew Levy. Je to takový vysoký černoch hraje u nich na basu a je strašně talentovaný muzikant i skladatel. Napsal třeba píseň Dream On Dreamer. (Coco hned začne zpívat.) Tuhle miluju. No a pak to bude určitě Dream Team nebo Timi Magic. Ten po mě chtěl abych udělala cover písně I Need Your Loving od zpěvačky jménem Teena Marie. Byla taky bílá zpěvačka jako já, a byla fakt dobrá. Bylo to nějak takhle... (zpěv) Sakra, nemůžu si vzpomenout na ten zatracený text. (zpěv) Znáš jí?

Bohužel asi ne, to bylo někdy na přelomu 70.-80. let?

(stále zpívá) Nic? Jo bylo to někdy ke konci 70. let, možná začátkem 80., jak říkám, taky jsem ji sama neznala. Ale zpět k té tvé předešlé otázce: Mám spoustu věcí nahraných v různých archívech, a lidi to neznají, protože jsem byla posledních deset let poměrně slušně skrytá, díky snahám všemožných lidí kolem Fragmy. A ti si dávali velký pozor, abych se někde neobjevila. (jak sama přiznala Coco po rozhovoru, zařídit koncert v ČR nebylo pro ní vůbec snadné, neboť Německo je hned za humny, a tak to vyvolalo u Fragmy velkou paniku, a snažili se její koncert v ČR znemožnit - pozn. redakce) Ale teď už se nebojím a jsem tady. Co si vzpomínám tak skvělá spolupráce byla s Craigem Davidem nebo s Alpha Dodger.

S kým si ještě chtěla spolupracovat ve své kariéře?

Těch jmen pár bude, určitě Stevie Wonder, měl na mě velký vliv v mých začátcích, pak určitě David Guetta, protože jsem ho jednou slyšela vyprávět v rádiu, a on má naprosto stejný hudební základ a vkus jako já.  No a kdyby nebyl mrtvý, tak bych chtěla dělat s Lutherem Vandrosem, nedávno jsem totiž nazpívala cover jeho písně Give Me A Reason, a tu mimochodem zazpívám i v říjnu v SaSaZu. A určitě i s Axwellem, protože pro něj jsem už jednou něco psala, i když to tak úplně nevyšlo. Prostě bylo nakonec několik lidí v týmu, kteří dávali Axwellovi různé části skladeb a nápady, ale zřejmě sem byla fakt pomalá, protože jednou jedu v autě a slyším z rádia jeho Feel The Vibe a říkám si, to přece znám, pro tuhle hudbu jsem taky něco psala, ale někdo mě evidentně předběhl, což mě fakt pobavilo.

Chtěla si vždycky být zpěvačkou?

Jo, asi už od svých pěti let jsem věděla, že jednou budu ve své oblíbené televizní show. Nečekala jsem tehdy, že bych někdy mohla mít hit na prvním místě nějakého žebříčku, ale rozhodně jsem věděla, že jednou v té televizi budu. A když se to povedlo, tak přišly ty problémy s Fragmou a já chtěla se vším seknout, už nikdy nezpívat. Ale pak se ozývali lidi a mně došlo, že bych byla sobecká, kdybych se na ty lidi vykašlala, protože to tak má být, prostě je mým osudem být umělkyní, a rozdávat lidem radost.

Co vlastně dělá radost tobě?

Dneska už třeba skoro vůbec neposlouchám hudbu, ale raději zpěv ptáků venku na zahradě, a pak je při tom pozoruju. Vlastně vše, co je spojené s přírodou, mě uklidňuje, proto teď bydlím v domku na pláži. Jinak mě baví i malování a nebo designovaní oblečení, protože to je to, co jsem vlastně vystudovala. Takové uklidňující a mírumilovné věci. Což mi připomíná klasiku, takový Mozart nebo Bach, mám ráda vlastně celou instrumentální hudbu jako takovou. Z filmů mám ráda historická dramata, těch se v Praze taky hodně natáčelo, což je další důvod proč jsem do Prahy přijela. Strašně bych si chtěla jednou zahrát v nějakém historickém dramatu, protože vážně miluju historii.

Kam bys teda jela na dovolenou?

Do Prahy!

Určitě?

Víš co? Tohle jsou vlastně moje prázdniny, jsem tu sice jen na 4 dny, ale jsou to 4 dny, během kterých nemám žádné vystoupení ani velké zařizování a fakt si to tady ve městě užívám. Další po Praze jsou pak Benátky, protože ty jsou také plné inspirace. Evropa je celá taková strašně hřejivá, není falešná a lidi jsou na tebe vesměs hodní.

To samé jsem našel já ve skotské vysočině. Je tam jen velmi málo lidí, a když už někoho potkáš, tak ti moc rád pomůže nebo poradí.

Skotsko - tam je to krásné, a máš naprostou pravdu, v takovém Londýně jsou všichni strašně moc zaneprázdnění a nemají čas se ani na chvilku zastavit, proto mám ráda život v horách nebo usínání u zvuků moře.

(redakčně kráceno)