Zpět

Evropské odvětví plateb roste a americká konkurence zatím hrozí zpovzdálí

Rychle rostoucí evropský platební sektor možná brzy pozná konkurenci od amerických hráčů.

Odvětví finanční technologie, neboli fintech, zahrnuje různorodé sektory: mimo jiné převody peněžních prostředků, správu investic a virtuální měny. Jedním z nejdynamičtějších sektorů současnosti je odvětví plateb. Ještě v minulém desetiletí se jednalo o v zásadě neviditelný byznys. Když se ale začalo obchodovat online, nabral tento sektor na obrátkách. Analytikové očekávají, že odvětví elektronických plateb poroste rychlostí 10% ročně, a to i po roce 2020.

Technicky zdatné firmy cítí šanci se s velkými bankami utkat o rostoucí řadu služeb včetně poskytování úvěrů a online vkladů.

Evropské odvětví plateb v zásadě stále roste. Jedna ukázka velikého zájmu, kterému se těší, je například 13. ročník EBAday v Mnichově. Tohoto setkání se zúčastnilo 1500 předních evropských odborníků a více než 70 vystavovatelů, kteří předváděli celé spektrum služeb procesujících platby počínaje nejvýznamnějšími bankami, přes automatizované zúčtovací domy, prodejce technologií a konzultantské společnosti.

A zatím si na evropský trh možná brousí zuby jeden z nejúspěšnějších amerických finančních start-upů, Square. Společnost Square, jejíž výkonný ředitel, Jack Dorsey, zároveň řídí i Twitter, si nedávno ve Spojeném království založila vstupní bod do Evropy.

Podobně jako některé jiné platební firmy pracuje i společnost Square vedle existujících hráčů, jako jsou banky nebo firmy poskytující kreditní karty, aniž by se je snažila nahradit. Její malý bílý plastový čtvereček umožňuje drobným podnikatelům přijímat platby kreditní kartou přes vlastní iPhone. Společnost Square se postupně stává firmou poskytující širší škálu finančních služeb. Jedna její odnož, Square Capital, poskytuje malé půjčky podnikům. Díky tomu působí společnost Square čím dál víc jako banka.

Její další odnož, Square Cash, bývá popisovaná jako konkurent jiného amerického hráče, služby Venmo, což je oblíbená aplikace vlastněná společností PayPal. Díky ní si mohou přátelé navzájem posílat platby prostřednictvím chytrého telefonu. Společnost PayPal nedávno koupila iZettle, evropský start-up, který prodává platební platformy a je přítomný v obchodech v Německu a Francii.

S dalším růstem evropského odvětví plateb budou muset společnosti a regulátoři čelit komplikované otázce: jak se vypořádat s vícero zúčastněnými stranami, včetně spotřebitelů, obchodníků, bank a poskytovatelů bezdrátového připojení. Ty všechny totiž zajímají údaje o platebních transakcích. Bude třeba stanovit, kdo má nárok na jaká data, a to i když spotřebitel souhlasil s jejich užitím.

Ze všech ukazatelů vyplývá, že odvětví plateb v Evropě v budoucnosti poroste. Stimulovat ho bude i rostoucí konkurence z USA a možná i zájem o akvizice na straně takových technologických gigantů jako je Amazon nebo Google. Stejně jako v případě jiných odvětví finančních technologií by měli i tento sektor investoři pozorně sledovat.

https://www.t-mobile.cz/images/b3542642-c6c1-4a82-805a-9db8bc88df52.jpg