Zpět

9 rad na zvýšení produktivity práce

Je jedno, jestli jste zaměstnanec nebo podnikatel. V dnešní době se všichni začínáme více zaměřovat na své vytyčené cíle a sny. Začínáme pomalu chápat, že možnou největší konkurencí sobě samým jsme právě my. A proto je důležité, zaměřit se na zvýšení vlastní produktivity práce. Níže nabízím pár tipů, které mi pomáhají k lepším pracovním výkonům.

1. Král plánování

Pojem multitasking jste už určitě slyšeli. Dělat několik úkolů současně však nemusí být vždy přínosné. Je také vědecky prokázáno, že lidský mozek nedokáže věnovat více impulsům stejnou pozornost. Takto například nezvládneme plnohodnotně číst noviny při sledování televize. Multitasking však můžete otočit i ve svůj prospěch. Stačí, když své pracovní úkoly rozdělíte do plánu podle pořadí tak, jak je budete během dne dělat.

2. Každá úloha má svou důležitost

Nebojím se tvrdit, že každá role má svou míru důležitosti. Přečíst a odpovědět na e-maily může mít nižší a nastavení komunikace nového produktu zas vyšší prioritu. Netvrdím, že máte věci s nižší prioritou ze svého pracovního plánu vynechat. Určení důležitosti úkolů vám hned řekne, zda je úloha složitá a potřebujete si na ni vyčlenit delší dobu.

3. Soustřeďte se na jednotlivé úlohy

Produktivita práce souvisí i s plánováním. Pokud máte před sebou složitější úkol, zapište si kroky, které vedou k jejímu splnění. Ať už potřebujete podklady od kolegů, nebo instalaci softwaru od IT oddělení. Pořádně se zamyslete a všechny věci si zapište.

4. Porozhlédněte se kolem sebe

Možná se vám to nezdá, ale produktivitu práce ovlivňuje i prostředí. Necítili byste se deprimovaně, pokud byste celý den seděli v místnosti 2 x 2 metry? I taková drobnost jako květ nebo fotka dětí a domácího mazlíčka vám dokáže zlepšit pracovní den.

5. Vytyčte si svůj cíl

Téměř každá pracovní pozice má vytyčené cíle, které musí zaměstnanec dosáhnout. Je jedno, zda jsou měsíční nebo roční. Zapište si je a těšte se ze svého dosaženého úspěchu. Když se naladíte na myšlenku, že jste plnohodnotný člen týmu nebo firmy, ovlivníte v pozitivním směru i svůj pracovní výkon.

6. Motivace jako základ

Na to, aby vaše produktivita práce neklesla pod požadovanou úroveň, potřebujete i malou špetku motivace. Motivovat své zaměstnance je obyčejně práce nadřízeného. Udržet si chuť do práce můžete však i sami. Můžete si vymyslet různé systémy odměňování. Slané nebo sladké, výběr je na vás. Podle nedávných průzkumů motivuje zaměstnance k lepším výkonům pizza. :)

7. Cvičme v rytmu

Sedavé zaměstnání neprospívá našemu zdraví. Pokud máte tu možnost, zkuste se během dne trošku hýbat. Zázrak udělá i 10 minutová rozcvička. Trošku se protáhnete a odpočinete si od monitoru. Já například takto cvičím s kolegy jógu. O tom však někdy příště.

8. Nezanedbávejte přestávky

Názory odborníků na délku pracovní doby a přestávek se liší. Bude někdy všude ve světě platit 7 hodinový pracovní den? Na to odpovědět neumím. Co, ale z vlastní zkušenosti znám, jsou přestávky. Nevynechejte polední pauzu, vyvětrejte se na čerstvém vzduchu. Náš mozek dokáže naplno pracovat přibližně pouze hodinu. Potom jeho výkon jde směrem dolů.

9. Myslete na vitamíny

Dát si na oběd pizzu nebo knedlo, vepřo, zelo je určitě chutné. Bohužel, těžká jídla mají negativní vliv na produktivitu práce. Uspávají vás a soustředění je v okamžiku na bodu mrazu. Zkuste si dát na oběd a během dne něco lehčího, například ovoce a zeleninu.

https://www.t-mobile.cz/images/86955b80-62a1-44af-9c58-85e08bb3c502.jpg