Zpět

Chytré parkování pro invalidní řidiče získalo podporu EU

Znáte to: dlouhé minuty hledáte parkovací místo, už ho vidíte, ale je určené pro invalidy. Škoda. Nebo tam nakonec zaparkujete? My doufáme, že si řidiči uvědomují, že tahle parkovací místa jsou pro lidi, kteří je skutečně potřebují. Mají ale invalidní řidiči vůbec šanci speciální (a volná) parkovací místa najít, když například zavítají do cizího města?

Chytrá aplikace ParkDots společnosti Deutsche Telekom pomáhá najít volná místa pro hendikepované, ale také zabránit ostatním řidičům tato vyhrazená místa využít neoprávněně. Snadno se ji naučí ovládat hendikepovaní řidiči i jejich asistenti. Kromě aplikace pro invalidní řidiče nabízí ParkDots také verzi pro orgány činné v trestním řízení a samosprávní celky. Díky tomu mohou parkovací místa snadno spravovat a sbírat o nich data. Projekt spadá mezi projekty financované nebo spolufinancované Evropskou unií (dále EU) v rámci programů e-inkluze. To je skvělá zpráva pro místní samosprávy, které by chtěly takové řešení v budoucnu využívat.

parkovací místo pro invalidy

EU podporuje hendikepované v autech dlouhodobě

Evropská unie je připravená podporovat projekty zaměřené na pomoc příslušníkům menšin, kteří zatím užitek z e-inkluze nemají. Mezi ně se řadí právě lidé s fyzickým nebo mentálním handicapem. Jejím cílem je zajistit, aby i oni těžili z postupující digitalizace soukromých i veřejných služeb. A mezi taková řešení patří i chytré parkování.

Zájem EU o oblast parkování pro invalidy však není žádnou novinkou. Již téměř dvacet let musí mít každé veřejné parkoviště v EU podle zákona vyhrazený určitý počet parkovacích míst pro invalidy. Ve většině zemí se tato pravidla vztahují i na parkoviště soukromá. Vyhrazená místa smí používat pouze lidé s parkovací kartou pro invalidy (modrá karta se symbolem invalidního vozíku), přičemž na ni má nárok pouze ten, kdo vlastní průkaz osoby zdravotně postižené.

I přesto se invalidní řidiči a jejich asistenti musí často potýkat s problémy. Parkovacích míst je často málo, nebo jsou nevhodně umístěna. Stává se také, že místa určená invalidům zneužívají neoprávnění řidiči. Ve velmi ojedinělých případech se parkovací karty pro invalidy používají nelegálně.

Vyřeší ParkDots zneužívání parkování pro invalidy?

Jak takovému zneužívání zamezit? U parkovacích míst se do země zabudují senzory, které sledují obsazenost parkoviště v reálném čase, tuto informaci následně přenášejí prostřednictvím sítě IoT. Invalidní řidič nebo jeho asistent informaci získá a následně bez potíží zaparkuje. Díky aplikaci řidič rychle najde i vhodné místo s ohledem na rozměry jeho vozidla a v budoucnu bude aplikace zohledňovat i prostor okolo parkovacího místa nebo vzdálenost od obrubníku.

Kromě toho bude aplikace ParkDots zajišťovat, aby vyhrazená místa využívali pouze oprávnění řidiči. Úřady budou mít možnost společně s parkovacími kartami rozdávat také malé žetony, které budou stejně jako senzory na parkovištích vybaveny Bluetooth. Senzory pak jednoduše zaznamenají žeton ve vozidle, v opačném případě automaticky odešlou zprávu městské policii.

Parkdots – chytré řešení pro chytré město

Systém ParkDots je zkrátka dalším v řadě chytrých řešení, které ocení nejen lidé se zdravotním postižením, ale také státní orgány a samosprávní celky. Díky podpoře EU na něj navíc není těžké dosáhnout, a tak může být brzy i ve vašem městě nebo obci.

Zajímá vás, jaká další chytrá řešení můžeme nabídnout vašemu městu? Koukněte k nám web.

https://www.t-mobile.cz/dcpublic/parkovani_invalida_3.jpg