7 tipů, jak v kanceláři protáhnout ztuhlé tělo

Jana Šupolíková
smart working sport

Tentokrát vás nebudeme nutit zvyšovat si pracovní produktivitu. Nechceme vám strhnout závity. Spíš vám poradíme, jak se protáhnout a co dělat, abyste v horkém létě i přes klimatizaci u počítače neusnuli. Jednodušší už to být nemůže!

Tipy na protažení - náhledový obrázek

1 – Po hodině sezení pauza

Když máte zrovna pracovní flow, tak se vám asi nebude chtít po hodině vstávat a běhat okolo stolu. Ale věřte nám. Tělo zhroucené u počítače potřebuje narovnat, rozproudit krev a pořádně se nadechnout. Nemusíte zrovna běhat po schodech z patra do patra. Bohatě vám stačí zastavit se, nadechnout a narovnat se.

2 – Myslete na dýchání

Dýchání je přece tak automatická věc. Ale jestli sedíte u počítače a máte na zádech ten typický hrb, nejspíš nevyužijete ani polovinu kapacity svých plic. Nedokysličené tělo je ospalé, nejspíš od rána zíváte o sto šest a přemýšlíte o dalším kafíčku. Spíše se ale narovnejte, uvolněte místo pro plíce a pořádně se párkrát nadechněte. Využijte k tomu klidně svoji pauzu po hodince usilovné práce.

3 – Pijte vodu, pijte čistou vodu...

… pijte vodu a nepijte rum. Však to znáte. Pitný režim je základ. Slyšíte to zleva, zprava. Odborníci se dnes nemohou shodnout, jestli se má pít víc, anebo radši míň. V létě se ale víc potíme, pokud vám navíc v kanceláři jede klimatizace, tak je hydratace prostě důležitá. Poslouchejte vlastní tělo, žízeň a sucho v ústech vám napoví. Navíc vás pravidelný pitný režim zhruba po té hodince zvedne od počítače a donutí dojít si alespoň na toaletu.

Tipy na protažení - pitný režim

4 – Pár kroků ještě nikdy nikoho nezabilo

Choďte! Do schodů, vystupte na vzdálenější tramvajové zastávce. Doporučení, jak nenásilně ujít denně víc kroků, je jako máku. Rozhodně vám tím neradíme, abyste během pracovní doby chodili pravidelně na cigáro. Namísto psaní e-mailu si skočte o patro výš a vyřešte s kolegy drobnosti z očí do očí. A jestli nemáte zrovna nic na řešení, odskočte si o patro výš/níž na záchod. Jestli pravidelně pijete, vyjde vám to na tu vaši pravidelnou pauzu po hodince. To je ale náhoda!

5 – Ztuhlé svaly je radno protáhnout

Když už jste si udělali tu menší pauzu, pojďte se i kapku protáhnout. 5 dřepů, prokroužit a protáhnout zápěstí. Narovnat záda, protáhnout ztuhlé svaly na krku. Pár pečlivých úklonů do boku. Nahrbený hrudník kompenzovat tím, že se kapku vyprsíte. Teď se možná smějete. Ale až kolegové uvidí, jak vás taková rozcvička nabije, příště se přidají a bude protahovat celá kancelář.

6 – Dáme lehký oběd?

Kachnička se zelím, gulášek, hranolky se smažákem. Jestli sedíte 8 hodin v kanceláři, tak na takový oběd raději zapomeňte. Nebo se smiřte, že už toho po obědě moc neuděláte. Sedavé zaměstnání znamená menší výdej, oběd by měl být lehký a snadno stravitelný. A na mlsání si nachystejte oříšky a pokrájenou zeleninu třeba s hummusem nebo tvarohovou pomazánkou. Ale to už jste také někde slyšeli, že? Opakování matka moudrosti.

Tipy na protažení - lehké jídlo

7 – Místo oběda pár minut ve fitku

A na závěr něco pro fajnšmekry. Víme, že se nemá jíst rychle! Ale co takhle kompromis? 20 minut na oběd a 40 minut procházky. Ať už ve fitku na páse, nebo v okolí kanceláře. Pokud máte možnost a prostory, klidně vytáhněte před obědem jógamatku, protáhněte ztuhlé tělo trochu důkladněji a oběd si dejte až po cvičení. Tělo vám poděkuje a nebudete muset horko těžko hledat čas ráno nebo večer na cvičení.

Užijte si léto, ať už v kanceláři nebo na pláži. Konkrétní protahovací cviky si ukážeme příště.