České včelky budou smart

Tým T‑Mobile
iot

Nasadit si oblek a hajdy podívat se do úlu! Po cestě se vyhnout žihadlům a nakonec zkontrolovat pracovitost včelek. Takto nějak vypadá obyčejný den včelaře. Ti čeští již brzy budou moci zkontrolovat stav úlu i z obývacího pokoje. Jak? Díky Internetu věcí (IoT).

Jak se rodí kvalitní med

Kvalita medu závisí na zdraví včel. Zatímco ony jsou ponořeny do výroby této sladké pochoutky, včelař se stará o jejich zdraví. Na základě svých zkušeností dokáže z jejich chování zjistit, zda se jim daří nebo naopak, zda jim něco nechybí.

Pokud jste si mysleli, že se včely krmí samy, jste na omylu. Včelař krmí tyto létající tvory v závislosti na počasí a ročním období. Rovněž musí vytáčet med a přidávat plásty do úlu v tom správném okamžiku. Jinak je celá jeho snaha zbytečná.

Na to, aby mohl vzniknout kvalitní med, potřebuje včelař relevantní informace o dění přímo z úlu. Už brzy bude celý proces sběru informací inteligentní.

IoT pomáhá včelám

Spolu se společností IBM jsme vyzpovídali několik včelařů, abychom se zorientovali v této oblasti a zjistili, jak jim dokážeme pomoci. Všichni se jednoznačně shodli, že monitoring parametrů úlu, zabezpečení proti krádeži a poradce pro hobby včelaře jsou ty oblasti, které umíme inovovat.

Tak vznikla stránka vcelstva.czu.cz. Web bude mít dvě hlavní části:

Interaktivní online portál s informacemi pro včelaře a veřejnost.

• Část, která bude zaměřena na evidenci stanovisek včel, dat z chytrých vah a jiných elektronických zařízení, které se budou nacházet přímo v úlech.

Všechna data z úlů se budou na stránku posílat přes síť internetu věcí - SIGFOX. Tímto způsobem nemusí včelař rušit včely a všechny potřebné údaje zjistí z pohodlí svého obývacího pokoje. Na portálu zároveň vybaví i všechny administrativní povinnosti, které mají včelaři vůči úřadům a včelařským svazům.

Platforma Watson, od společnosti IBM, následně sklizená data analyzuje. Na expertní analýzu využívají kognitivní technologie, strojové učení a analýzu obrazu a zvuku.

Celý projekt vznikl ve spolupráci s IBM, Provozně ekonomické fakulty České Zemědělské univerzity a s finanční podporou České spořitelny. Ve čtvrtek 11. května jsme v restauraci Bastion představili naše plány do budoucna.

Během vrcholu sezony najdeme v úlu 50 – 60 000 včel.

Roman Kvasnička ČZU, David Enc IBM, Ondřej Kožina T-Mobile a Martina Kemrová T-Mobile představují IoT projekt pro včelaře.

Tato včela by vám neublížila.