Chytrý hotel nabitý internetem

Jindřiška Kyselová
case study

V poslední době se doslova roztrhl pytel s „chytrými" řešeními. Velká část z nás používá chytré telefony, máme chytrá auta, chytré aplikace, chytré bankovnictví atd. Dnes vám představíme řešení, které zásadně vylepšuje byznys hotelnictví.

Interiér hotelu

Ubytování pro hosty 21. století

Na počátku byl projekt olomoucké realitní agentury Dachi. Chtěla přestavět starší budovu na moderní ubytování, které pokryje většinu požadavků náročného hosta 21. století. Výsledkem je Hotel Nezvalova archa, který nabízí moderní interiér s prostory pro relaxaci, plánování schůzek nebo školení, skvělou dopravní dostupnost, plnohodnotné bezdrátové připojení k internetu a další služby.

Nezvalova archa vyhovuje dlouhodobě ubytovaným studentům i lidem, kteří potřebují kancelář pouze na jeden den. K dispozici mají počítač, tiskárnu, kopírku a konferenční místnost. A po práci jim stačí přejít do relaxační zóny a užít si zaslouženého odpočinku nebo si objednat masáž.

Služby ve stylu self-service

Když se řekne samoobslužný hotel, co si pod tím představíte? Kromě absence personálu jsou to především služby, které zvládne každý host sám. Objednání i platba pokoje probíhá on-line. Abyste se mohli ubytovat, postačí vám chytrý telefon a aplikace, ve které budete mít „klíč" k hotelu i objednanému pokoji. Váš přístroj pak přiložíte ke čtecímu zařízení a můžete se nastěhovat kdykoliv během dne i noci.

A co když dostanete hlad? Místo hotelové restaurace jsou vám k dispozici plně vybavené lednice. Vedle lednic je pokladna, kde jednoduše zaplatíte kartou. Noční jedlíci se nemusí omezovat a mohou se posilnit ve kteroukoliv noční hodinu, kdy jsou ve standardních hotelech kuchyně již zavřené. K dispozici je také plně vybavená kuchyň s jídelnou, kde si můžete uvařit čaj nebo i jídlo o několika chodech.

První smarthotel v Olomouci

Nápad na samoobslužný smart hotel byl odvážný, ale určitě se vyplatil. A co je na Arše chytrého? Kromě již zmíněného „elektronického klíče" k pokojům a samoobslužných lednic, je celý prostor pokrytý připojením k internetu. Zásuvky tu ale nehledejte. Celé řešení je plně bezdrátové. Každý návštěvník si může připojit a používat až 5 zařízení najednou, což při plném stavu hotelu může být i 600 zařízení. Wi-Fi si zároveň hlídá, aby se každý držel ve svém „pásmu" a neubíral internet jinému uživateli. Hosté, kteří jsou zde dlouhodobě ubytováni (např. vysokoškolští studenti), mají ještě navíc další zvýhodnění při využívání internetu.

Řešení silné a stabilní Wi-Fi

Archa je k internetu připojena prostřednictvím optických kabelů. Signál v celé budově zajišťuje managed LAN a Wi-Fi routery, které rozvádí internet po celé budově. Vzhledem k tomu, že se celé řešení realizovalo během rekonstrukce budovy, nenajdete zde žádné kabely a ani zásuvky. Řešení je navíc plně pod dohledem T-Mobile, který navíc zajišťuje pro všechny uživatele stejnou kapacitu připojení.

Možná přijde i IoT…

Samoobslužnému smarthotelu by určitě slušelo pokrokové IoT řešení, které by zajišťovalo větší komfort pro provozovatele hotelu. Umíme si představit záplavová čidla v koupelnách, která chrání hotel před vytopením neopatrnými hosty. Samozřejmostí jsou požární hlásiče, teploměry v lednicích, případně v místnostech, aby nedocházelo k úniku chladu nebo naopak tepla. IoT senzory jsou jen dalším logickým směrem, kterým by se v budoucnu mohl hotel vydat.

Zaujalo vás řešení chytrého hotelu?

Společnost Dachi vznikla jako realitní kancelář již v roce 1992 a z počátku byly předmětem obchodu především historické nemovitosti. Kancelář však začala slavit úspěchy i na trhu s jinými komoditami. V posledních letech se jejím dalším cílem staly byty, domy, obchodní a kancelářské prostory, novostavby a pozemky v Olomouci a okolí.

Jedním z jejích projektů je smarthotel Nezvalova Archa, který je situován v blízkosti centra města Olomouce. Komfortní ubytování je pro hosty připraveno ve 38 luxusně zařízených pokojích s celkovou kapacitou 74 lůžek. Celý prostor hotelu je pokrytý Wi-Fi signálem a hosté mají internetové připojení zdarma. Díky službě self-service hostům přijdou veškeré informace společně s elektronickým klíčem na e-mail a na jejich mobilní zařízení. Hotel je využíván nejen pro krátkodobé pobyty, ale také pro ubytování studentů v průběhu školního roku.

Jindřiška Kyselová

Od roku 2015 pracuji v oddělení B2B Marketingu ve společnosti T-Mobile, kde připravuji reference s našimi firemními zákazníky. Zaměřuji se hlavně na to, jakým způsobem naše produkty využívají a jak jim pomáhají rozvíjet jejich vlastní byznys. Za 2 roky v B2B Marketingu jsem se potkala s více než 60 firmami a na kontě mám přes 40 schválených referencí a další postupně přibývají. Ve svém volném čase se věnuji rodině, pravidelně organizuji dobročinné bazary, ráda čtu a tančím.