Cloud ochrání Vaše data před vyděračským software

Jan Křečan
bezpečnost

Pracujete na počítači a najednou se na obrazovce objeví požadavek - zaplatit určitou sumu v nějaké kryptoměně. Pokud nezaplatíte, přijdete o veškerá data. Zní to jako scéna z televizního seriálu. Přitom jde dnes o poměrně častou praxi internetových vyděračů. Jak se chránit před ransomware, nebo-li vyděračským softwarem?

T-Cloud ochrání Vaše data před vyděračským software - náhled

První informace o podobném útoku se objevily kdysi v tisku. Stalo se to v zahraničí a nám to přišlo příliš vzdálené. V posledních měsících se ale podobné útoky množí i u nás a často končí kompletní ztrátou dat. Ransomware je škodlivý kód, který zašifruje celý disk s daty, nebo i jednotlivé soubory na tomto disku neznámým klíčem. Na obrazovce počítače se potom objeví požadavek na zaplacení určité nemalé částky v Bitcoinech. Po zaplacení údajně dostanete klíč, kterým půjde data rozšifrovat do původní podoby.

Zaplatit, či nezaplatit?

Ztráta dat je pro uživatele, nadto pro podnikatele, noční můrou. Jak takový problém řešit? Jako nejsnazší se nabízí zaplatit a získat data zpět. Z mnoha případů napadení ransomware, které jsme měli možnost pozorovat zblízka, se ukázalo, že po zaplacení často klíč opravdu přijde. Ne vždy je ale funkční. Většinou jde o určitý malý program, který v sobě klíč ukrývá. Může se ale stát, že tento program nelze spustit na operačním systému, kde jsou data uložena. Nebo útočníci ve svém algoritmu udělali chybu a při dekódování se některé velké soubory (často databáze) nepodaří rozšifrovat.

Zálohovat často nestačí

Největší nebezpečí ze ztráty kompletních dat hrozí drobným a středním firmám, které většinou nepoužívají sofistikovaná a profesionální zálohovací řešení. Počítačová mantra „zálohovat, zálohovat, zálohovat" v tomto případě nefunguje na 100 %. Setkali jsme se již se zálohami, které byly zašifrovány společně s původním útokem, případně se do zálohy přes noc přenesly zašifrované soubory. Při nešťastné manipulaci se ransomware může přenést i na zálohovací server.

Ransomware infografika

Vaše data ochrání T‑Cloud

Zní to skoro beznadějně, ale my pro vás máme funkční řešení. T-Mobile v rámci spolupráce se službou PhoneCopy.com umožňuje zálohu dokumentů a dat z osobních počítačů na osobní T‑Cloud, který data neustále proti podobným útokům chrání. Ke svým datům můžete přistupovat odkudkoliv za pomocí internetového prohlížeče. A kdyby váš počítač napadl škodlivý software, obratem si můžete připojit jiné zařízení a pokračovat tam, kde jste předtím skončili. Platí to i při poškození počítače nebo jeho ztrátě.

Chcete mít data v bezpečí? Tak udělejte první krok, rádi vaše data ochráníme na spolehlivém T‑Cloud.