Analýza Big Dat: Kdy se vyplatí vyrazit na prázdniny?

Monika Floreková

To, že první prázdninový víkend patří na našich ulicích k těm nejvytíženějším, vám určitě říkat nemusíme. Ale víte, kdy do zahraničí vyráží nejvíce obyvatel? Kdy vyrazit na cesty tak, abyste se vyhnuli kolonám? Odpovědi na tyto otázky nám poskytla analýza Big Dat.

Dovolenou na prázdninový „supertýden“ si poctivě plánujete již od května a ti z vás, kteří jsou adrenalinověji založení, od konce června. Propočítáváte, kolik zavazadel potřebujete, skládáte věci pro děti do hromádek, abyste na nic nezapomněli, a kalkulujete, kdy vyrazíte z domu. Logicky vám to vychází na sobotu – vždyť většina lidí bude cestovat už v pátek.

Big Data předpovídají i dopravní špičky

O to větší bude vaše překvapení, když skončíte v koloně. Podle analýzy z minulého roku se do zahraničí přesouvá nejvíce Čechů, 44 %, právě v sobotu. Pro srovnání v pátek opouští naši zemi 27 % a v neděli 29 % lidí. Během prvního prázdninového víkendu se do zahraničí vydalo o 53 % více Čechů než během běžných volných dní. Nejčastěji míříme na Slovensko nebo přes Rakousko do Chorvatska a Itálie.

Pokud bychom se na věc měli podívat podrobněji a porovnat „supervíkend“ s běžnými dny, vypadalo by to následovně:

- O superpátku je na silnicích o 23 % více lidí než během běžného pátku.

- V sobotu je to o 64 % více obyvatel.

- Neděle zaznamenala největší nárůst, a to o 74 % v porovnání s běžným posledním dnem v týdnu.

I dopravní špička je během jednotlivých dní odlišná. V pátek po vysvědčení je největší koncentrace aut od 15:30 do 22:00 hodin a s největšími zácpami můžete počítat mezi 17. a 18. hodinou. Tehdy je lepší ještě chvíli posedět doma. Sobotní ulice jsou plné prakticky celý den, od 8:00 do 18:00 hodin, s vrcholem kolem poledne. Neděle vypadá téměř totožně jako předchozí den, s tím, že hustší provoz je mezi 13. až 17. hodinou.

Kdy je tedy ideální vyrazit na první letní prázdniny? Při těch nejbližších si naplánujte odjezd buď v pátek do 14:30 hodin, nebo v sobotu brzy ráno – pod slovem „brzy“ hledejte rozpětí 5:00 až 6:00 hodin. A pokud nepatříte mezi ranní ptáčata, nasedněte do auta až po 19. hodině.

Sdílet článek:

Podobné články

In vino veritas - víno v digitální éře

V Řecku se zavádí řešení Smart wine, které je postavená na technologii NB-IOT.

Přečíst článek

SmartCity nemusí končit na prahu vašeho domu

Když se podíváme na plejádu různých řešení chytrého města, zjistíme, že téměř všechny začínají a končí na ulici.

Přečíst článek

Jak udělat města chytřejší?

V T-Mobile se zamýšlíme nad tím, jak udělat města lepší, technologicky vyspělé a připravené na budoucnost.

Přečíst článek