Cloud je eko

Miroslav Pikus

Přestěhovat své servery do cloudu šetří firmě peníze a přináší dnes tak potřebnou flexibilitu. Jde také o ekologický počin. Datová centra s cloudovými službami spotřebují výrazně méně energie oproti serverům v klasických serverovnách. Proč? Důvodů je více.

Efektivní počítače v obláčku

Počítače se stále zlepšují a jejich požadavky na energii při stejném výkonu časem klesají. Veličina, kterou se měří spotřeba a kterou řada výrobců ke svým serverům uvádí, se jmenuje SPECpower_ssj2008. Konečně dobré zprávy, ale jak si takový server vybrat?


Otázka je chyták. Ve skutečnosti si nemusíte kupovat žádný server. Jeho vlastnictví je v dnešní době neefektivní. Většinou totiž server využívá jen zlomek svého výkonu a zbytečně žere energii. Pokud například jede na poloviční výkon, bere energii na úrovni 75 % maximálního odběru a pokud zcela spí, i tak bere 25 % maximálního odběru.

Cloudový provider problém s línými servery nemá. Jak zpívá Olympic „Každý chvilku tahá pilku". Agregace několika zákazníků přináší cloudovému providerovi efektivní využití výpočetních i energetických zdrojů. Takovýmto způsobem potřebuje cloudový provider v přepočtu na jeden server výrazně méně síťové a bezpečnostní infrastruktury, ale i výrazně méně spotřebované elektrické energie.

Ekologická datová centra

Dalším důvodem, proč cloud šetří energii, je fakt, že moderní datová centra jsou ve srovnání s klasickou serverovnou energeticky mnohem efektivnější. Platí to i pro velké organizace. Běžná serverovna spotřebuje na svůj vlastní chod alespoň polovinu nebo více energie (PUE> = 1,5), moderní datová centra umí režii stáhnout na nižší hodnoty.


Proto spálí server ve vlastní serverovně přibližně dvakrát tolik elektrické energie ve srovnání s virtuálním serverem v cloudu. Pokud vezmeme v úvahu velikost cloudové infrastruktury T-Mobile CZ, ročně ušetříme tolik energie, kolik by se vyrobilo z 600 tun uhlí. To je asi 7 plně naložených vagónů a při jejich spálení se dostane do ovzduší:

  • 140 tun popela,
  • 3,7 tuny popílku,
  • 15,7 tun SO2,
  • 1,2 tuny NOX,
  • 860g arzenu,
  • 451 tun CO2.

Působivá čísla, která však celkovou spotřebu uhlí v ČR velmi nesníží. Používání a adopce cloudu narůstají exponenciálně, takže jednou na tom bude záležet hodně. Proto, pokud chcete myslet nejen ekonomicky, ale i ekologicky – popřemýšlejte nad migrací. Matka Země vás chce v cloudu.

Pokud se zajímáte o cloud a nové trendy, přijďte si poslechnout prezentaci Mira Pikuse na konferenci IDC Predictions 2017.

Podobné články

Proč může být cloud pro každéhoto pravé?

Cloud obklopují mýty, které odrazují společnosti od jeho používaní. Pravdou však je, že cloud je vhodný pro všechny firmy.

Přečíst článek

T-Mobile drží krok
s inovacemi

Inovace představují pro firmy konkurenční výhodu. A proto T-Mobile neustále přináší nová řešení.

Přečíst článek

eParkomat: Tři otázky pro začínající startup

Český startup eParkomat představuje novinku v oblasti IoT, se kterou pomáhá řidičům najít parkovací místo.

Přečíst článek