Datacentrum, které splní ty nejnáročnější standardy

Jaroslav Slavíček

Provozovat datacentrum není žádná hračka. Už při výstavbě je třeba myslet na dispozici, vnější perimetr, bezpečnost a celkovou technickou specifikaci. Pokud chceme, aby nám firmy svěřily svou IT infrastrukturu, musíme je přesvědčit kvalitními službami. A přesně ty bude nabízet naše nové DC7.

To, že nové DC7 vzniká na pozemku o rozloze 25 tisíc m2, již víte. Jeho špičkovou technologickou a fyzickou bezpečnost už také nemusíme představovat. Víte, ale co znamená RATED 3 nebo TIA-942? Ty spolu s dalšími možná neznámými zkratkami představují standardy, v souladu s nimiž bude naše nové datacentrum.

Standardy RATED 3

Úrovně RATED (bývalé TIER) od 1 do 4 vytvořila nezávislá organizace Uptime Institute a slouží pro klasifikaci datacenter. To, ve které úrovni se datacentrum nachází, svědčí o odolnosti vůči neplánovaným výpadkům a tedy o vytvoření záložních systémů těchto klíčových prvků.

Zjednodušený pohled na klasifikaci datových center může být dle níže uvedené tabulky.

Záhadná zkratka TIA-942 Data Center Standards

TIA je zkratka pro Telecommunications Industry Association. Označení TIA specifikuje minimální požadavky na telekomunikační infrastrukturu datových center a počítačových místností. Standardy jsou platné i v podnikových datových centrech pro jednotlivého nájemce a datových centrech s více nájemci.

Specifikace ANSI / TIA-942-A, kterou se bude moci pochlubit i DC7, určuje požadavky na postupy a aplikace pro datová centra. TIA-942-A je zárukou, že poskytované služby v rámci datového centra jsou na vysoké úrovni a v souladu s mezinárodními standardy.

Certifikáty ISO

Certifikáty ISO najdeme v různých oblastech podnikání. Při datových centrech se týkají postupů řídicího systému, vytváření procesů a jejich dodržování v rámci mezinárodních norem. T-Mobile je již dnes v souladu s následujícími certifikáty:

ISO 9001: 2008 – Systém managementu kvality

ISO 14001: 2004 – Systém environmentálního managementu

ISO 27001: 2005 – Systém managementu informační bezpečnosti

ISO 20000-1: 2005 – Informační technologie – Service Management

Datacentrum DC7 bude spolu s našimi dalšími datovými centry součástí kritické infrastruktury státu. To znamená, že v případě krize se chod datového centra nepřeruší. Veškeré služby budou koncipovány tak, aby byly stále dostupné a klienti nepocítili žádný výpadek.

Jaroslav Slavíček

Vystudoval jsem ČVUT Fakultu dopravní, se zaměřením na Automatizace v dopravě a telekomunikacích - Telekomunikační služby. Následně jsem 5 let působil na Českem telekomunikačním úřadě v odboru regulace telekomunikačních sítí a služeb. Od roku 2006 jsem působil ve společnosti GTS Czech, kde jsem byl zodpovědný za strategické plánování a rozvoj služeb v oblastech: Datová centra, Cloud - Virtual Hosting, Storage, Backup a Security. Po fúzi společností GTS a T-Mobile tuto úlohu dále zastávám i ve společnosti TMCZ.

Podobné články

Proč byste si měli pronajmout rack?

Pronajmout si rack může pomoci vaší firemní IT infrastruktuře.

Přečíst článek

Datové centrum zvýší bezpečnost vaší IT infrastruktury

Datové centrum, které se vyznačuje vysokou fyzickou a technologickou bezpečností.

Přečíst článek

DC7: moderní datové centrum

Poznejte nové datové centrum, které ukrývá nejmodernější technologie.

Přečíst článek