IoT – často využívaná zkratka, ale víte, co znamená?

Karin Hykšová

Zkratka IoT vznikla z anglického slovního spojení „Internet of Things“. V doslovném překladu mluvíme o internetu věcí a jeho reálný význam se od tohoto označení příliš neliší. Většinou se pod tímto pojmem skrývají zařízení ovládaná na dálku pomocí internetu.

Jak to celé začalo

Poprvé použil výraz IoT v roce 1999 v prezentaci Kevin Ashton, britský technologický průkopník, který spoluzakládal Auto-ID Center na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a vytvořil globální standardní systém pro RFID a jiné čtečky.

V této prezentaci Ashton poukázal na to, že skoro všechna data na internetu jsou vytvořena lidmi. Propojením senzorů a sdílením dat mezi systémy bychom získali lepší vnímání světa, čili propojení člověka se zařízeními přes internet nám usnadní a zpříjemní život.

Další důležitou érou z pohledu IoT bylo období mezi roky 2008 a 2009, kdy podle odhadu společnosti Cisco převýšil počet zařízení připojených k internetu počet lidí na planetě, a tedy právě mezi těmito lety je datován vznik internetu věcí (IoT).

IoT a Smart Home – nejlepší kamarádi

Umíte si představit, že ovládáte teplotu u vás doma přes telefon, i když jste vzdálení několik desítek kilometrů? Určitě jste zaregistrovali, že takové možnosti již nějakou dobu existují. Zařízení mezi sebou komunikují, protože jsou připojené na internet, a právě takové propojení je základem internetu věcí.

Dnes si už můžeme vybavit domácnost množstvím takových inteligentních pomocníků. Dokážeme komunikovat s ledničkou, kávovarem a také s pračkou, která vám přes aplikaci oznámí, že vaše prádlo je už čisté. V budoucnu nebude Smart Home a IoT jen jakýsi ovladač, přes který na dálku vypneme nebo zapneme konkrétní přístroj. Půjde hlavně o automatizaci domácnosti, která se časem naučí naše zvyky. Díky Smart Home budete mít pod kontrolou všechno, co se u vás doma děje.

Budoucnost IoT

V roce 2018 máme na světě přibližně 25 miliard objektů v síti, které umíme ovládat přes smartphone. Do roku 2020 má být takových objektů až 50 miliard. Vizí do budoucna je, že budou mezi sebou komunikovat auta, objekty v domech a možná i samotné domy. Lidstvo si ještě na tyto novinky zvyká, ale pomalu o nich budeme víc a víc slyšet a budou se stále častěji vyskytovat i v našich domácnostech.

Podobné články

Tři filmy, které předpovídaly budoucnost

Některé technologie byly neuvěřitelné, ale dnes již jsou součástí našeho každodenního života.

Přečíst článek

Internet věcí vyžaduje analýzu velkých dat

Pokud chtějí firmy těžit z IoT, musí vytvořit nástroje a dovednosti, jež z dat IoT vytvoří užitečné přehledy.

Přečíst článek

Společnosti, které začaly využívat IoT brzy, mají náskok před konkurencí

Lidé ve vedení firem by měli jednat hned, aby před konkurencí získali potřebný náskok.

Přečíst článek