Proč nám drony ještě nedoručují pizzu?

Markéta Křůpalová

Markéta Křůpalová

Již několik let se společnosti jako např. Amazon snaží o rychlý rozvoz svého zboží prostřednictvím dronů. Na obloze ale létající kurýry stále nevidíme. V čem je problém?

Dron s pozadím velkoměsta

Regulace a bezpečnost. Pokud chceme, aby náš vzdušný prostor vypadal jako rušná ulice v Praze nebo v Brně, musíme nutně aktualizovat pravidla pro pohyb ve vzdušném prostoru. Jen tak dokážeme zabránit tomu, aby nedocházelo k častým nehodám, teroristickým útokům a dalším problémovým jevům jako je například přílišná hluková zátěž.

Jsou drony příliš hlučné?

Podle nedávné studie NASA bylo "bzučení" dronů vyhodnoceno jako mnohem více obtěžující než hluk běžné automobilové dopravy. Své o tom ví v malém městečku poblíž Canberry, hlavního města Austrálie. Zdejší fast-food testoval doručování objednávek drony a místní obyvatelé si pravidelně stěžovali na hlučnost létajících strojů, a to i v případě, že měli zavřené okno.

Právě přílišná hlučnost je často v hledáčku regulátorů a hygienických inspektorů, kteří již několikrát zakázali provoz v nočních hodinách, byť jen testovací. Právě večer má ale nejvíce lidí chuť zakousnout něco dobrého a křivka potenciálních zákazníků fast-foodů roste. Hlučnost dronů v klidných ulicích ovšem také. Úrovní hluku létajících strojů se zabývá dokonce i Evropská agentura pro bezpečnost letectví. Hluk však není jediným důvodem, proč vám u dveří nezvoní kurýr s vrtulkami.

Drony potížisti

Přestože dronů zatím ve vzdušném prostoru moc nelétá, je počet nehod způsobených těmito přístroji velmi vysoký. Jen namátkou uvádíme pár případů z poslední doby: londýnská letiště byla ochromena pravidelnými nálety dronů, novozélandské letiště ve Wellingtonu bylo kvůli neznámému dronu na několik hodin uzavřeno a venezuelský prezident Nicolas Maduro dokonce tvrdí, že na něj byl prostřednictvím dronu spáchán atentát.

Je proto logické, že regulátoři a legislativci musí nastavit, a především implementovat zcela nová pravidla, která budou na moderní technologie reagovat. A hlasitě volají také po registraci všech uživatelů dronů. Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví je důležité vědět, kdo každý jednotlivý dron řídí. Registrovat by se tak měl každý "pilot" dronu vážícího nad 250 gramů.

Jsou donáškové drony bezpečné?

Objednat si jídlo a mít ho za pár minut na stole je lákavé. Ale oblíbenost donáškových dronů může rapidně klesnout, pokud budou pravidelně padat jako hrušky ze stromu. Je ve finále jedno, zda havarovali nebo jim jednoduše došla šťáva. I takové případy jsou dnes již známy. Nejdůležitější je, aby se drony dokázaly vyhnout kolizím s ostatními létajícími stroji, především s těmi, které převáží osoby.

Cílem firem zabývajících se vývojem dronů jsou proto systémy a mechanismy, které řeší výdrž motorů a baterií, navigační i záložní systémy a především systém "detekuj a vyhni se". Právě tato technologie by měla zajistit bezpečný provoz doručovacích dronů a posílit jejich schopnost vyhnout se jiným létajícím objektům. Do dnešního dne se ale na trhu neobjevil ani jeden fungující systém tohoto typu, který by odpovídal přísným regulím úřadů, které po celém světě bezpečnost letového provozu řeší. Zatím to tedy vypadá, že dron v italských barvách a s krabicí od pizzy jen tak ve vzduchu nepotkáme.

Sdílet článek:

Podobné články

Bezpečnější Brdy díky traumabodům

Traumabod v Brdech

V místech, kde je v Brdech slabý, nebo dokonce žádný telefonní signál, jsou nově v provozu tzv. traumabody. Kde je najdete a jak fungují?

Přečíst článek

Technologie M2M hlídá osamělé seniory

T-Mobile technologie M2M hlídá seniory

Se zajímavým nápadem „hlídat" lidi, konkrétně seniory, přišla společnost Linnet EU. Jak taková věc funguje?

Přečíst článek

Rozjeď své podnikání s T-Mobilem

T-Mobile Rozjezdy

Chcete si splnit sen a podnikat na vlastní triko? Nevíte, jak začít a kde na to vzít? Zkuste to s námi.

Přečíst článek