Svět zítřka prožíváme už dnes: 5G síť a její specifika

Tým T‑Mobile
inovace technologie

Technologie 5G není jen superrychlý signál pro naše mobily a počítače, ale i pro další chytrá zařízení. Zjistěte, jak bude naše 5G síť užitečná v budoucnu a kde pomáhá už dnes.

5G síť a její specifika

Už to určitě kolem Vás také proletělo. 5G je v současné době často skloňovaný pojem v souvislosti s mobilním signálem. Jde o telekomunikační standard, který technicky navazuje na 4G. Jeho hlavním přínosem je významné, až skokové zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy, což kromě obsloužení více zařízení a zákazníků najednou také umožní využívání nových technologií. Vše se zkrátka ještě více zrychlí a Vy tak na shlédnutí svého oblíbeného videa nebudete muset čekat minuty, možná ani vteřiny.

Standard 5G se ale netýká jen našich mobilů nebo počítačů, ale i dalších chytrých zařízení, která se postupně zabydlují v našich domácnostech i pracovním životě. Dojde také k připojení aut, různých domácích spotřebičů a mnoha dalších zařízení v průmyslu i robotice. 5G bude zkrátka všude tam, kde je nutné zařízení mezi sebou propojit a vyměňovat si data.

Jak konkrétně je pro nás 5G užitečné?

Vezměme si to popořádku. Dobrým příkladem jsou automobily: budou si moct okamžitě předávat informace o své pozici a o situacích v dopravě. Doprava se stane díky tomu, že k výměně bude docházet takřka ihned, bezpečnější.

Také v lékařství: 5G bude zachraňovat to nejcennější – lidské životy, kdy lékařský odborník na druhé straně zeměkoule dokáže, jako by byl přítomen na operačním sále, odoperovat pacienta pomocí robota.

Řízení a ovládání výrobních procesů v továrnách: bude možné bez jakéhokoliv zpoždění. Začlení se i bezdrátově ovládané stroje a stanice, které budou pracovat na velmi nebezpečných úkolech či místech. Tedy tam, kde by to byl pro člověka problém.

T-Mobile 5G v Česku

První spuštění komerčního provozu 5G sítí se uskutečnilo roce 2019 v Jižní Koreji. T-Mobile spustil v Česku svou 5G síť 1. listopadu 2020. V Praze a v Brně pokrývá nyní signálem 5G více než čtvrtinu populace. Výhody připojení prostřednictvím sítě páté generace mohou vyzkoušet všichni, kteří se nacházejí v širších centrech jednoho z měst, disponují zařízením s podporou 5G a SIM kartou podporující LTE. O provoz 5G sítě se stará 335 základnových stanic a zákazníci mohou 5G připojení využívat v 35 stanicích pražského metra.

Také Vás síla 5G uchvátila? Další zajímavé informace jsou Vám k dispozici na: https://www.t-mobile.cz/5g, včetně podrobných map pokrytí Prahy a Brna, přehledu pokrytí stanic metra nebo oblíbených zařízení s podporou 5G.