DC7: moderní datové centrum

Zdeněk Klímek
datové centrum

Datové centrum dokáže uspokojit potřeby těch nejnáročnějších klientů. Hosting, housing, pronájem fyzické nebo virtuální infrastruktury. Možností je mnoho. I proto se tyto služby stávají v očích zákazníků stále atraktivnější. Abychom splnili požadavky trhu, provozujeme nejmodernější datového centra.

Bezpečný areál, efektivní technologie pro datová centra a špičkový servis. To vše charakterizuje naše datové centrum „DC7". A odkud se vzal jeho název? Jde v pořadí o sedmé datové centrum T-Mobile v Praze a zároveň jeho administrativní část připomíná z ptačí perspektivy číslici 7.

Nové DC7 je zcela v souladu s náročnými mezinárodními standardy pro datová centra. Ty mimo jiné zahrnují i úroveň TIER 3 (ANSI / TIA-942). Datové centrum tak poskytuje jednu z nejvyšších úrovní záruk s dostupností 99,982 %. Jeho architektura je vytvořena tak, aby odolala i nejvážnějším technickým incidentům, aniž by to zákazníci jakkoliv pocítili na dostupnosti služeb.

Moderní datové centrum

Kromě mezinárodních standardů DC7 vyniká i úctyhodnými rozměry. Vzniklo na pozemku o rozloze 25 tisíc m2, samotné sály pro IT infrastrukturu budou mít plochu až 3 tisíc m2 a celý areál včetně podpůrné technologie a administrativní budovy 9 tisíc m2. Centrum je zároveň rozděleno do tří zón:

- administrativní,

- technologická,

- IT zákaznické sály.

Tím je zajištěna vyšší fyzická a technologická bezpečnost a zároveň jsou jednotlivé části od sebe logicky odděleny. Konkrétní část je vždy přístupná pouze pověřeným osobám. To vše umožňuje moderní areál, který v sobě skrývá nejmodernější technologie.

Efektivnější provoz

Kromě technologického vybavení a nabízených služeb je u datových centrech důležitý indikátor energetické efektivity. Ten je nejčastěji spojován s hodnotou PUE (Power Usage Effectiveness), kterou vyvinulo a specifikovalo neziskové sdružení The Green Grid.

PUE je indikátorem toho, jaké množství z celkově spotřebované energie přímo využívají IT zařízení a jaká část připadne na podpůrné systémy. Na základě hodnoty PUE dokážeme určit, jak efektivní je datové centrum jako celek.

Nové datové centrum DC7 od T-Mobile se chlubí velmi nízkou hodnotou PUE, která patří mezi českou, ale i světovou špičku. Průměrné PUE je pro DC7 stanoveno na hodnotě 1.3. Efektivitu vnímáme jako klíčový parametr a to i vzhledem k jejímu zásadnímu dopadu na životní prostředí. Doposud se TMCZ může pochlubit certifikátem „Energie EKO GOLD", který deklaruje 100 % odběr elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Bezpečnost je pro nás důležitá

Kromě životního prostředí si dáváme záležet i na bezpečnosti. Do prostoru datového centra se nedostane kdokoliv. Obecně patří datová centra mezi místa s omezeným (autorizovaným) pohybem osob.

Bezpečnost datových center je velmi rozsáhlé téma, kterému jsme se věnovali v samostatném příspěvku, kde představujeme fyzickou i technologickou bezpečnost našich datových center.

Datové centrum se spoustou služeb

TMCZ je významným poskytovatelem mobilních, datových, internetových a ICT služeb i za hranicemi České republiky. A proto jsme schopni nabídnout bezkonkurenční špičkové služby datových center spolu s konektivními službami v srdci Evropy.

Česká republika, se svým umístěním uprostřed Evropy, je atraktivní destinací i pro mnoho zahraničních subjektů, které potřebují rozmístit svojí IT infrastrukturu napříč jednotlivými kontinenty.

Zákazníci si mohou vybrat ze spolehlivých služeb, které v rámci DC7 poskytujeme. Asi největším lákadlem je samotný pronájem technologických prostor s vhodným mikroklimatem pro IT infrastrukturu a housing. Rovněž si mohou vybrat z rozšiřujících služeb datového centra pod jednou střechou, jako jsou: pronájem skladových prostor a kanceláří, georedundace, veřejný, privátní a hybridní cloud, kybernetická bezpečnost a spousta dalších služeb.