Vodotěsný telefon, kouzelné slovíčko, které má řadu „ale"

Jana Šupolíková
technologie

Nebyl úplně levný, měl by pomalu i sám vyluxovat kancelář a taky má být vodotěsný. O kom je řeč? O vašem novém chytrém telefonu, který by měl přežít i delší pobyt pod vodou. Dobrovolně byste ho ale do sklenice vody asi nehodili, že? Dobře děláte. Vodotěsnost telefonů totiž není nikdy 100%. Jak to?

Článek: Vodotěsný telefon, kouzelné slovíčko, které má řadu ''ale'' - náhled

Výrobci mobilních telefonů stále častěji přichází s přístroji, o kterých tvrdí, že jim voda nevadí. Vodotěsnost a voděodolnost skloňují jako na běžícím pásu. Důvěryhodnost malinko kazí vodotěsný skandál z minulosti. Jeden z výrobců chytrých telefonů vábil v Austrálii na mobily, které si bez obav zaplavou v bazénu nebo v oceánu. Reálně ale garantoval vodotěsnost jen pro čistou vodu. V praxi to znamená, že místo poklidného potápění můžete svůj mobil polít maximálně kojeneckou vodou. Takže čemu máme věřit?

Normy, normy a zase normy

Každý telefon naplňuje konkrétní IP normy - odolnost mobilu dle standardizovaných pravidel. Pokud tedy máte například telefon s IP68, znamená to, že má nejvyšší možný stupeň krytí. První číslo značí míru odolnosti proti vniknutí drobných částic, například prachu. Druhé číslo udává, jak dlouho může být přístroj ponořen do vody bez poškození. Voděodolnost ale závisí na výrobci a většinou nepřesáhne 30 minut ponoření nebo 1 metr hloubky. Ještě větší odolnosti pak dosahují telefony s IP69 odolávající i tlakové vodě.

Mezi telefony pyšnící se certifikací IP68 patří např. myPhone Hammer Energy nebo Samsung Galaxy s9 nebo Samsung Galaxy s9. Nejvyšší odolnost IP69 pak zaručí model CAT S61. Dle výrobce jej můžete pod vodou držet až 60 minut v hloubce až 3 metrů.

Tabulka stupňů ochrany proti vodě

Tabulka stupňů ochrany proti poškození

Slaná a sladká rizika

Výrobci a selský rozum radí, že i telefon s nejvyšší certifikací IP není vyloženě určen k pravidelnému užívání pod vodou. Pokud chcete např. natáčet pod vodou, pořiďte si digitální kameru a k ní slušivý, ale hlavně praktický a vodotěsný obal. Vaše rozhodnutí se odrazí na kvalitě videa, ale taky na ovládání. Dotykový displej telefonu se totiž s vodou moc nekamarádí. A opravdu se nesnese se slanou a extrémně sladkou vodou. Krom potápění nedoporučujeme ani koupel v pivu nebo limonádě. Především konektory (nabíjení/sluchátka) nemají sůl a cukr v lásce a mohou zkorodovat. Reklamace se v těchto případech neuznává a vám zůstane v kapse jen rezavý veterán. Dalším rizikem jsou servisy. Musíte dbát zvýšené opatrnosti, komu mobil svěříte. Ne každý ho dokáže zpátky složit tak, aby zachoval všechny voděodolné mechanismy.

Rychlé vysušující tipy

Teorie a normy jsou jedna věc, ale praxe a lidská nešikovnost věc druhá. Co tedy dělat, když už vám telefon spadne do vody? V první řadě ho z ní co nejdříve vytáhněte. Nadávejte později nebo průběžně. Otřete jeho povrch čímkoli, co nasaje tekutinu a vytáhněte baterku (pokud je integrovaná, telefon alespoň vypněte). Do nádoby nasypte obyčejnou rýži, mobil do ní ponořte a nádobu uzavřete, aby zbytečně nevstřebávala okolní vlhkost. Zkusit můžete i drobné silikagelové kuličky, malé pohlcovače vlhkosti na bázi oxidu křemičitého. Počkejte alespoň 8 hodin a zkuste telefon znovu zapnout. Funguje? Rychle zálohujte důležitá data. Nikdo vám nezaručí, že pojede i druhý den. Obecně platí, že jakmile telefon není chráněn proti ponoru do vody, může začít dříve nebo později korodovat. Právě takové přístroje se občas objeví v bazarech za neúměrně nízkou cenu. Pozor na ně a raději omrkněte zbrusu nové kousky v našem eShopu.

P.S. K zálohování důležitých pracovních dat dobře poslouží aplikace T-Cloud, kde budou vaše data v bezpečí a okamžitě k dispozici. A zálohujte včas a průběžně.